Vladimír Smetana, bronzová úroveň, Nové Mesto nad Váhom

Vladimír Smetana, bronzová úroveň, Nové Mesto nad Váhom

Story

Cez ruky, ktoré zdvihli činku o 20 kíl ťažšiu ako on, mu prešlo vyše 1000 kníh.

Druhák na gymnáziu v Novom Meste nad Váhom sa teda vôbec nenudí. Tri mesiace dobrovoľne pomáhal s otvorením knižnice na škole, písal odborný článok a pravidelne trénoval, aby dosiahol svoj vytúžený cieľ - zdvihnúť 80 kíl nad hlavu. Za jeho vytrvalosť získa Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (DofE), v rámci rovno-menného programu, ktorý rozvíja charakterové vlastnosti mladých ľudí. „V DofE som sa posunul ako človek, psychicky a fyzicky,” objasňuje šťastný držiteľ medzinárodnej ceny.

Knižnice Vlada fascinovali už od malička. Aj preto sa rozhodol dobrovoľne pomôcť jednej z nich. Univerzita Cyrila a Metoda v Trnave už dlhšie cítila potrebu otvoriť novú knižnicu, ktorá by študentom uľahčila prístup k informáciám a vytvorila pre nich inšpiratívne prostredie. Toho sa naplno chopil Vlado. Vyše tri mesiace pretrieďoval a kategorizoval viac ako 1000 kníh, ktoré určite pomôžu študentom nájsť to, čo hľadajú. Táto skúsenosť aj jeho samého podnietila k častejšej návšteve knižníc. „Navyše som sa čítaním anglických textov zlepšil v tomto jazyku, načítal som množstvo zaujímavých publikácií a rozšíril si obzor,” dodáva absolvent programu.

Pojem “stredoškolská odborná činnosť” mnohým pripomína neslávne mládežnícke časy a pár odvážlivcov, ktorí dobrovoľne písali odborný článok. Vlado sa rozhodol byť jedným z nich. Vo svojej práci priblížil tematiku držania zbraní, ku ktorej ho naviedol dedko, vášnivý poľovník. 25 stranová “SOČka” si vyžadovala množstvo času, sústredenia a hľadania informácií. „Vďaka tejto skúsenosti som rozvinul svoje argumentačné schopnosti, zjednodušil som svoj písomný prejav a zlepšil svoje vyjadrovanie,” priznáva Vlado, ktorý za svoj článok získal tretie miesto na regionálnom kole súťaže SOČiek.

V rámci športového cieľa najviac pracoval na svojej vytrvalosti a posúvaní hraníc. Nastavil si odvážny cieľ - zdvihnúť 80 kg, pričom začínal s 6 kilovými činkami. „Bavilo ma prekonávať sa, dlho som však stagnoval. A tak som si povedal, že buď to v rámci DofE zvládnem, alebo to skončím. Končiť som nechcel, a tak som musel poriadne zamakať,” priznáva Vlado. Pravidelne tri krát týždenne navštevoval telocvičňu a trénoval. Vlastné zlepšenie a pokroky ho veľmi motivovali. Pocit splneného sna a 80tich kíl nad hlavou sa vraj ničomu nevyrovná. „Som šťastný, že som sa dokázal prekonať. Aj vďaka tejto skúsenosti teraz už dokážem v iných situáciách sám seba presvedčiť, že ešte nie je ten čas vzdať sa, ešte treba bojovať,” uzatvára Vlado.

Vlado patrí medzi vyše 110 mladých, ktorí si prebrali ocenenie Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu 18.9.2017 v Trenčíne.

 

Autor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme