Valentín Tišťan, Gymnázium sv. Andreja v Ružomberku

Valentín Tišťan, Gymnázium sv. Andreja v Ružomberku

Story

Šesnásťročný gymnazista vymyslel vlastnú zložitú spoločenskú hru

“Stolové hry nie sú len o súperení a víťazstve, ale najmä o dobrodružstve, zábave a kontakte s inými ľuďmi,” hovorí študent Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku Valentín Tišťan, úspešný absolvent celosvetovo uznávaného programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE). Za obdivuhodnú cieľavedomosť a vytrvalosť si prebral strieborné ocenenie.

 

Kašli na počítať, poď si zahrať hru

Nápad založiť vlastný herný klub pre spolužiakov v rámci DofE dobrovoľníctva si Valentína našiel počas prípravy na dobrodružnú  expedíciu. Túžil ukázať svojim rovesníkom, že hrať hry so živými ľuďmi okolo stola je často väčšia zábava, ako ich “drtiť” osamote na počítači, tablete či telefóne. Zároveň im chcel ukázať, že spoločenské hry, to nie je len Človeče, nehnevaj sa či Monopoly. A to, že svet hier je taký obrovský, že stačí len trochu chcieť a každý si v ňom nájde to svoje. “Spočiatku som váhal. Kým som o nápade s herným klubom povedal svojej vedúcej v DofE, mal som veľké pochybnosti. Ona však bola z tejto iniciatívy veľmi nadšená a podporila ma. To ma nakoplo.” 

 

Čo robíš v piatok po škole? My sme v “klube”

Zo začiatku bola organizácia náročná, ale neskôr sa klub rozbehol a všetko bolo omnoho jednoduchšie. Pravidelne každý piatok po vyučovaní sa v ňom pri hraní spoločenských hier stretávali najskôr len skúsení hráči, no neskôr prikvitli aj nováčikovia. Valentínovi dnes klub prináša ohromný pocit zadosťučinenia a radosť. Spolužiaci sa vraj už nového školského roka a tiež samotného herného klubu nevedia dočkať. A ako vidí jeho budúcnosť mladý kreatívny zakladateľ Valentín? “V klube budem určite pokračovať. Doteraz som väčšinu hier nosil z domu. Budúci rok by som chcel vyzbierať členský poplatok a z vyzbieraných peňazí nakúpiť nové hry podľa výberu členov.” 

 

Valentín o DofE: “Bez DofE by som sa neodvážil organizovať klub a ani by mi nenapadlo vyrobiť vlastnú hru. Vďaka DofE som získal odvahu, sebavedomie a podporu sa do týchto aktivít pustiť. Veľmi ma to teší a napĺňa hrdosťou. DofE nie je ako typická mimoškolská aktivita. Nie je to ako krúžok, ktorý si “odbijete” a idete domov. Ja osobne by som asi bez DofE proste sedel doma a nudil sa. Takto som mal príležitosť zlepšovať sa vo veciach, ktoré ma tešia, bavia a napĺňajú.” 

 

Bál sa prehry, dnes si to celé užíva

Keď bol Valentín malý, nehral spoločenské hry, pretože nemal rád prehru. No keď objavil svet stolových hier, v ktorých nejde o porazenie súpera, ale najmä o schopnosti hráča, dobrodružstvo a príbeh, našiel svoju vášeň. “V skutočnosti som vytvorenie hry nemal v pláne, napadlo mi to až pri DofE a som za to veľmi vďačný. Inšpiroval som sa knihou Fablehaven (fantasy kniha, v slovenčine Čaroles), čo bola vlastne prvá “veľká” kniha, ktorú som ako malý chlapec prečítal a veľmi mi prirástla k srdcu. Chcel som vytvoriť hru, ktorá bude aspoň sčasti taká premyslená a napínavá, ako kniha,” hovorí Valentín. Že to s tou premyslenosťou Valentín myslí vážne, dokazuje štruktúra hry, ktorú vytvoril. Má 5 základných scenárov, ktoré sa ďalej rozvetvujú do ďalších dejových línii s odlišnými koncami. Rámec hry predstavuje boj dobra a zla, samotný dej hry a jej pravidlá sú však veľmi komplexné. “Na začiatku je všetko nejasné a tajomné. Hráč postupne a po malých krokoch rozvíja svoju postavu, pohybuje sa príbehom a ponára sa do dobrodružstva,” opisuje svoj herný prototyp hrdý autor. Po dokončení scenára sa chce venovať cibreniu grafického prevedenia a vylaďovaniu stratégie a logiky. A najviac sa samozrejme teší na to, ako si ju zahrá s priateľmi v hernom klube. 

 

Chcel spoznať nové miesta a ľudí

V športovej oblasti si Valentín vybral turistiku a jeho cieľom bolo počas šiestich mesiacov chodiť pravidelne na výlety, ktoré budú trvať najmenej 2 hodiny a navštíviť miesta, ktoré doteraz nepoznal. Aj tu sa musel pravidelne prekonávať, no úspech a radosť zo splneného cieľa na seba nenechali dlho čakať. “Turistika ma veľmi začala baviť a pokračujem v nej aj cez prázdniny. Dokonca som nakazil aj mamu, ktorá na túry doteraz nechodila. Dnes je z nej veľká turistka,” uzatvára Valentín. 

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme