Miriam Frajtová, Vedúca DofE, Levice

Miriam Frajtová, Vedúca DofE, Levice

Story

Vidieť to, čoho všetkého boli študenti schopní zriecť sa, aby splnili svoje ciele, ma nabilo množstvom energie

Miriam Frajtovej, učiteľke z Gymnázia A. Vrábla v Leviciach, sa myšlienka DofE zapáčila od prvého momentu. Tušila, že tento program môže mať veľký vplyv na mladých ľudí. Preto sa aj ona rozhodla zapojiť - v role koordinátorky a vedúcej DofE na škole.

Ako vedúca programu má za úlohu v mladých vzbudiť záujem a následne ich aktívne sprevádzať celým obdobím, stretávať sa s nimi, hľadať mentorov či radiť. Navyše im na začiatku pomáha zadefinovať si vlastné ciele v troch oblastiach - šport, rozvoj talentu a dobrovoľníctvo, ktoré po dobu troch a šesť mesiacov napĺňajú.  Ako však sama dodáva, „Všetku najťažšiu prácu robia študenti.”

A tak jej zverenci začali minimálne jednu hodinu týždenne aktívne plávať, behať, učiť sa ruštinu, pomáhať starším v domove dôchodcov či v útulku pre zvieratá.

Možnosť mladých pracovať na osobných cieľoch a snoch vníma ako kľúčovú. „Takto sa konečne zamýšľajú nad tým, v čom sa oni sami chcú zlepšiť a čo naučiť. Odpoveď nezávisí od rodičov či kamarátov, ale od ich vnútornej motivácie a záujmu,” vyzdvihuje Miriam.

Pridanú hodnotu programu DofE vidí aj v súvilosti s rozvojom mladých. „Dnešná škola, žiaľ, nepripravuje ľudí na reálny život. Na programe DofE je úžasné to, že sa mladí vďaka práci na vlastných cieľoch rovnako ako dobrodružnej expedícii naučia byť viac iniciatívni, samostatní, zodpovední, ambiciózni, vytrvalí či smelí. Zlepšujú sa tiež v rozhodovaní a iniciatíve,“ vymenúva. Navyše, práve spomínaná dvojdňová dobrodužná expedícia podľa nej najviac preverila ich schopnosť kompromisu, spolupráce a komunikácie.

Študenti sa jej vraj pred očami úplne menili. „Formovali nie len ducha, ale aj telo. Bolo reálne vidieť, že začali byť aktívnejší v športe, viac si verili a boli smelší,” dodáva. „Mladí takto dozrievajú skôr a majú ľahší prechod zo strednej na vysokú školu, lebo si sami vedia zadefinovať vlastné priority, rozdeľovať čas a nevzdať sa.”

Napriek tomu, že sa vedeniu DofE na škole venovala vo voľnom čase, túto skúsenosť si nevie vynachváliť. „Ja ako učiteľka potrebujem vidieť, že to, čo do detí vkladám, má nejaký význam, inak by ma to úplne prevalcovalo. Vidieť ich premenu a to, čoho všetkého boli schopní zriecť sa, aby splnili svoje ciele, ma nabilo množstvom energie,” uzatvára Miriam, ktorá sa už teraz teší na prácu s novými dofákmi.

Miriam patrí medzi vyše 600 vedúcich na celom Slovensku, ktorí v rámci programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu pomáhajú mladým pri napĺňaní svojich cieľov. 

 

Autor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem






Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme