Michael Dobrota, broznová úroveň, Sučany

Michael Dobrota, broznová úroveň, Sučany

Story

Naučil sa liezť na skalách a začal komponovať klavírne skladby.

Napriek tomu, že sa lezeniu Michael Dobrota nikdy nevenoval a mal pred tým veľký rešpekt, rozhodol sa pravidelne navštevovať lezecké centrum. Okrem toho tiež komponoval skladby pre deti, cez ktoré si opäť našiel cestu a vzťah ku klavíru. Za jeho vytrvalosť a vnútornú motiváciu získal bronzovú Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE)  

Mladý človek, ktorý chce ocenenie získať, musí na sebe 6 až 18 mesiacov vytrvalo pracovať a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, zlepšovať okolie cez dobrovoľníctvo, a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu.  

“Ešte nikdy som neliezol, ale povedal som si, že práve program DofE je ideálna príležitosť začať,” spomína na začiatky Michael. Postavil sa zoči voči svojmu strachu a a neodradilo ho ani množstvo pádov po prvých nesmelých pokusoch na skale. “Na začiatku mi to vôbec nešlo,” priznáva. Odvaha a vytrvalosť ho však neopustili, pravidelne trénoval a postupne vypracoval na vytúženú úroveň 5+.  “Keď som hore, mám pocit slobody, ale aj odhodlanie ísť ďalej,” približuje Michael.  

V rámci rozvoja talentu sa tiež rozhodol posunúť svoje hranice. Hre na klavíri sa venuje už 8 rokov, nikdy však nenašiel odvahu komponovať. Keďže rozvojový program DofE je práve o prekonávaní sa, zloženie piatich vlastných skladieb bola pre Michaela jasná výzva.  

“Musím priznať, že to bolo veľmi náročné a frustrujúce. Dlho som nevedel, kde a ako začať. Týždne som beznádejne sedával pri klavíri. Keď som však postupne zložil moju prvú skladbu, nakoplo ma to a vedel som, že už zložím všetkých päť,” približuje svoju skúsenosť Michael. “Hudbu mám veľmi rád, ale teraz môžem vážne povedať, že hrám s celým srdcom a hrám práve preto, lebo ma to baví, a nie preto, lebo musím,” hovorí šťastný držiteľ Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu a vzápätí dodáva, “DofE mi veľmi pomohlo, mám pocit, že som na sebe makal, a som na to hrdý.”

 

Autor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme