Matúš Mura, bronzová úroveň, Košice

Matúš Mura, bronzová úroveň, Košice

Story

"Zistil som, že dobrovoľne pomáhať nemusím iba v Afrike," vraví Matúš Mura, študent zo Spojenej školy sv. Košických mučeníkov, Košice, ktorý objavil krásy dobrovoľnej pomoci iným či vlastný hudobný talent.

Pred tým, ako sa Matúš zapojil do programu DofE, nikdy nedobrovoľníčil. Ako sám priznáva, ani nad tým neuvažoval.Počas roka som mal vždy veľa školy, v lete som sa snažil byť čo najviac s kamarátmi a užívať si ho. Navyše, nikdy mi nenapadlo, že pomáhať môžem aj tu. Keď sa povedalo dobrovoľníctvo, predstavil som si pomáhanie v Afrike, čo je pre mňa príliš ďaleko,”objasňuje. Zmena nastala, keď sa prihlásil do rozvojového programu DofE, v rámci ktorého si mladí plania svoje ciele v štyroch oblastiach - šport, rozvoj talentu, dobrovoľníctvo a dobrodružná expedícia.

Príbehy rehoľných sestier z jeho školy ho inšpirovali natoľko, že sa v rámci DofE rozhodol im pravidelne pomáhať pri práci s bezdomovcami prípravou a rozdávaním polievok a ponúkaním inej pomoci. “Bola to pre mňa veľmi silná skúsenosť. Hlavne boj s vlastnými predsudkami, ktoré vyšli na povrch od prvého momentu, keď som zbadal toľko zúbožených a hladných ľudí. Veľmi ma to zasiahlo. Až neskôr som bol schopný sa na týchto ľudí pozrieť s odstupom a objavovať či pochopiť ich životné cesty,” úprimne priznáva Matúš. 

Vďaka tejto skúsenosti sa mladý študent teraz empatickejšie a citlivejšie zamýšľa nad témami, ktoré sú jeho generácii často vzdialené. Navyše, s dobrovoľníčením by rád pokračoval ďalej. “Je to veľmi dobrý pocit pomáhať tým, ktorí to potrebujú,” približuje šťastný absolvent Medzinárodnej ceny vojvodu z Edniburghu. 

Program DofE mu však pomohol tiež objaviť lásku k hudbe a pokoriť svoju lenivosť.

V rámci oblasti Rozvoj talentu si stanovil cieľ naučiť sa základy hry na klavíri. “Ku klavíru ma to vždy lákalo. Brat má doma dokonca aj klávesy. Nikdy som si však nenašiel čas, aby som sa tomu venoval, alebo chodil na ZUŠku. Až DofE ma prinútilo odhodlať sa a následne neprestať s cvičením,” spomína Matúš, ktorý na začiatku svojej hudobnej cesty vôbec nepoznal noty. Zdolávania prstokladov a teórie boli vraj veľmi náročné. Navyše si počas nacvičovania zlomil prst na jednej ruke, čo ho však neodradilo od poctivej a pravidelnej prípravy. V priebehu troch mesiacov si splnil svoj sen a zvládol obojručne zahrať prvú skladbu. “Bez DofE by som tento vlastný cieľ a sen určite nedosiahol. Nestrávil by som nad tým toľko času. Naučil by som sa asi prvý riadok skladby a nechal by som to tak. Vďaka tomuto programu a samotnému cieľu som sa naučil vzoprieť a odolať vlastnej lenivosti. Som hrdý na to, že som sa naučil prekonať samého seba, ” vymenúva.

S hrou na klavíri Matúš určite nekončí. Teší sa nie len z vlastných pokrokov, ale aj toho, ako mu hudba pomáha. “Keď mám zlý deň alebo sa na niečo hnevám, práve cvičenie na klavíri mi dokáže zlepšiť náladu. Kedysi som si v takýchto situáciách ľahol a spal. Teraz už mám iný liek,” uzatvára Matúš. 

 

Autor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme