Matúš Grieš, bronzový absolvent DofE, Gymnázium M. M. Hodžu, Liptovský Mikuláš

Matúš Grieš, bronzový absolvent DofE, Gymnázium M. M. Hodžu, Liptovský Mikuláš

Story

Stredoškolák získal grant na opravu historickej veže

Otužoval počas lockdownu v Liptovskej Mare. Pomáhal s písaním grantov pri rekonštrukcii historickej veže gymnázia. Matúš Grieš je jedným z mladých ľudí, ktorí oslávia získanie významného ocenenia Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) na špeciálnej online ceremónii už vo štvrtok 4. novembra.
 
Môže partia stredoškolákov získať grant a spustiť rekonštrukciu historickej veže gymnázia? Môže. Stačí ak sa stretne správna kombinácia ľudí s plánom, rôznymi schopnosťami a túžbou mať miesto, na ktorom sa môžu venovať umeniu. 
 
Ale pekne od začiatku. Matúš Grieš je študentom Gymnázia M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši. Spolu so svojimi kamarátmi sa zapojil do programu DofE a v rámci dobrovoľníctva sa pustili do neľahkej úlohy - skúsiť oživiť ikonickú vežu svojej školy.
 
Od grantu až po architekta
 
“Baví ma hudba a spolu so spolužiakmi sme si povedali, že počas plnenia DofE skúsime oživiť priestor na našej škole, kde sa budeme môcť venovať umeleckým predmetom, ako hudba, maľovanie a podobne.”
 
Založili si malý projektový tím, rozdelili si úlohy a začali pracovať na rekonštrukcii priestoru. A nezastavila ich ani korona ani zatvorená škola. “Ja som sa začal venovať písaniu grantov. Ďalší člen tímu si napríklad zobral na starosť komunikáciu s architektom a začali sme riešiť ako by priestor mohol vyzerať,“ opisuje začiatky. Študentom sa však podaril husársky kúsok a na rekonštrukciu získali grant od Nadácie Tesco.
 
Aj počas korony sa dajú robiť veľké veci
 
”Dobrovoľníctvo v DofE ma naučilo veľa. Napríklad písať tie granty. Nikdy v živote som to nerobil, ale našiel som spôsob ako na to. Podarilo sa nám získať hneď druhý a ešte čakáme na výsledky ďalších.” 
 
Za ďalší prínos DofE pokladá to, že spoznal skvelých mladých ľudí, ktorí mali drive meniť veci. “Vedeli sme sa podporiť, povzbudiť a doplniť. Aj počas korony mi to dalo pravidelný kontakt s kamarátmi a navzájom sme sa motivovali k tomu, aby sme v práci pokračovali.” Všetko koordinovali online cez Zoom.
 
 
Program, ktorý mení životy
 
Matúš je jedným z vyše 1300 mladých ľudí, ktorí aj napriek lockdownu, karanténe a zatvoreným školám na sebe minulý rok systematicky pracovali. Športovali, rozvíjali svoj talent a pomáhali svojmu okoliu cez dobrovoľníctvo. Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu má viac ako 60-ročnú históriu a funguje vo vyše 130 krajinách sveta na troch úrovniach: bronz, striebro a zlato.
 
Komplexne rozvíja mladých ľudí, učiteľov a zlepšuje neformálne vzdelávanie. U nás je do programu zapojených vyše 200 škôl a viac ako tisíc učiteľov a dobrovoľníkov. Pomáha absolventom, ktorí sa hlásia na vysokú školu a zlatí absolventi vďaka charakterovým vlastnostiam, ktoré program rozvíja, vedia získať výhodu na trhu práce.
 
Kúpeľ v Lipovskej Mare? Žiadny problém
 
Matúš si vybral aj netradičný cieľ aj v športe: dýchanie a otužovanie podľa metódy Wim Hofa. “Chcel som počas DofE robiť aktivity, ktoré ma vždy lákali, ale nemal som na ne priestor.” DofE mu pomohlo vytvoriť si rutinu. Dnes už pravidelne začína svoje dni dýchacím cvičením, sprchuje sa studenou vodou a chodí otužovať aj do Liptovskej Mary. “Cítim sa silnejší, odolnejší a viem lepšie pracovať so stresom,” uzatvára študent.
 

 

  Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme