Matej Koreň, Gymnázium Párovská Nitra

Matej Koreň, Gymnázium Párovská Nitra

Story

Devätnásťročný študent z Nitry organizoval verejné zbery odpadu, kde spolu s ďalšími dobrovoľníkmi vyzbierali 250 kíl odpadu! Teraz získa významné medzinárodné ocenenie

Matej Koreň z Gymnázia Párovská Nitra vystúpil zo svojej komfortnej zóny a siahol si na vlastné dno síl. Napriek prvotnej hanblivosti sa pustil do odvážneho projektu – organizovať verejné zbery odpadu v Nitre.Naše mesto bolo na mnohých miestach veľmi znečistené odpadom.Tak som sa rozhodol s tým niečo spraviť,“ vraví Matej. Okrem svojho environmentálneho projektu tiež naprogramoval vlastnú aplikáciu a zvládol náročný pretek Spartan Race. 

 

Matej Koreň patrí medzi vyše 1400 tohtoročných absolventov rozvojového programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE). 

 

Učil som sa na vlastných chybách

 

Matej je výnimočný mladý muž. Napriek náročným povinnostiam v maturitnom ročníku sa pustil do prekonania samého seba. Vymyslel si tri náročné ciele s túžbou získať významné strieborné ocenenie DofE. A podarilo sa. 

 

V dobrovoľníckej oblasti sa pustil do ekologickej témy. “Naše mesto bolo na mnohých miestach veľmi znečistené odpadom. Všímal som si, že nikto nejaví záujem riešiť tento problém. Rozhodol som sa preto zorganizovať verejné zbery odpadu,” prezrádza Matej. Bola to však jeho prvá veľká skúška s podobnou iniciatívou, a tak prvé popálenia na seba nenechali dlho čakať. Myslel na všetky detaily, povolenia či sponzorov. Tí prispeli cenami pre zberateľov, či vreciami a rukavicami na realizáciu zberu

 

“Zabudol som však na najdôležitejšiu vec. Propagáciu”, spytuje si svedomie stredoškolák,”na prvý zber odpadu sa dostavili štyria ľudia. Bola to pre mňa obrovská lekcia. Hneď po nevydarenej akcii som vytvoril Instagram a Facebook pre zber odpadu. Sociálne siete mi pomohli. Nasledujúca akcia už bola úspešnejšia. A tak sme dokopy vyzbierali vyše 250 kíl odpadu v Nitre,” spomína na svoje začiatky mladý aktivista. 

 

Už sa nebojím osloviť nových ľudí

 

Takáto dobrovoľnícka činnosť bola pre Mateja absolútnym výstupom z komfortnej zóny. “Predtým, ako som vstúpil do DofE, som bol veľmi hanblivý, nevedel som si predstaviť spoluprácu s neznámymi ľuďmi. Avšak keď som chcel organizovať verejné zbierky, musel som sa premôcť a komunikovarť napríklad s mestom či sponzormi. A po roku tejto skúsenosti skutočne vidím, že som sa zlepšil v efektívnej komunikácii s ľuďmi a v organizácii kvalitných podujatí,” vraví hrdý Matej.

 

Chcel som pomôcť mladším žiakom pochopiť základy programovania

 

Mateja od malička lákala informatika a vedel, že sa tomuto smeru chce venovať aj v budúcnosti. Až v DofE sa však pustil do svojho prvého veľkého IT projektu.

 

Vďaka DofE som sa nakopol a oslovil som svojho učiteľa informatiky. Po dlhom brainstormingu sme usúdili, že by bolo zaujímavé vytvoriť vlastnú aplikáciu. Môj učiteľ ma naviedol na nápad, aby som sii vytvorili program, ktorý zjednoduší vyučovanie programovania mladším žiakom,”hovorí. 

 

Výroba aplikácie bola riadne sústo.“Prvýkrát som sa počas pripravovania aplikácie musel pozerať na vec komplexne. Musel som si rozvhrnúť čas, nastaviť čiastkové ciele. Nikdy som si pred DofE takto neorgaizoval činnosť,”konštatuje. 

 

Práve programovanie najviac preverilo jeho vytrvalosť.“Zistil som, že aj napriek tomu, že sa občas musím dokopať k práci, tak v konečnom dôsledku to naozaj stojí za to,” hovorí rozhodne. 

 

Avšak čas nebol jeho jediný problém. “Asi uprostred procesu som mal obrovskú krízu. Prestal som si veriť a mal som pocit, že to sám nezvládnem. Našťastie to bol len chvíľkový stav, ktorý som rýchlo prekona,” spomína Matej, ktorý dnes aj vďaka tejto výnimočnej skúsenosti študuje informatiku na vysokej škole.

 

Z rekreačného športovca Sparťan

 

Ani v športovom DofE cieli Matej nezaostával. Aj tu sa rozhodol prekonať samého seba a zúčastniť sa náročných pretekov Spartan Race, napriek tomu, že sa pred tým športu venoval iba rekreačne. 

 

A tak sa aktívne pustil do zlepšovania si kondičky, každý týždeň pravidelne behával a posilňoval v posilovni. Mesiac pred pretekmi tréningy zintenzívil. 

 

“Na štartovnej čiare som sa cítil šialene namotivovaný, po piatej prekážke som to chcel vzdať, ale vnútorná motiváca, ktorú som si počas roka vybudoval, mi pomohla to dobehnúť do cieľa. Budem sa môcť žiť s pocitom, že som si siahol na dno svojich síl a dal som to. DofE a celá táto skúsenosť mi veľmi pomohli sa dokopať k výkonom, ktoré by som inak nedokázal,“uzatvára úspešný strieborný absolvent programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu. 

 

Autor: Simona Lučkaničová, Karolína Kiripolská

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme