Matej Baláž, bronzová úroveň, Bratislava

Matej Baláž, bronzová úroveň, Bratislava

Story

Šestnásťročný Matej Baláž z Gymnázia Jána Papánka v Bratislave sa prekonal a na bicykli prešiel napriek silnému lejaku vyše 110 kilometrov za jeden deň.

Ťažko na bojisku, ...

Matej mal k bicyklovaniu vždy blízko. Rýchlo však zistil, že jeho cieľ bude náročnejší, ako si myslel. “Trénoval som vždy v nedeľu a niekedy bolo veľmi ťažké sa k tomu “dokopať”. V nedeľu večer by si človek zvyčajne radšej pozrel film, ale nie, on musí ísť a dať aspoň 20 kilometrov,” úsmevne spomína na náročnú prípravu. Približne v polovici prípravného času sa rozhodol preveriť svoje schopnosti a vyskúšať polovicu plánovanej trasy.“Vtedy som si uvedomil, že to nebude také ľahké. Bežne som pri tréningu bicykloval hodinu a pol, ale zrazu to bolo 5 hodín. Bolo to zdĺhavé a je veľký rozdiel, či si poviete “vydrž, už iba 20 minút”, alebo “vydrž, už iba 2 hodiny”. 

Deň D so sebou priniesol okrem obáv aj zlé počasie. “Nakoniec sme veľkú časť našej trasy bicyklovali v silnom lejaku, ale stále som nemyslel na to, že by som to mohol vzdať. Bol to môj cieľ, ja som si ho vymyslel a venoval som mu nespočetne veľa času a námahy. Neviem si predstaviť, čo by sa muselo stať, aby som to vzdal,”dodáva. Matej sa v rámci DofE tiež dobrovoľne venoval deťom so zrakovým postihnutím. Bola to jeho prvá dobrovoľnícka skúsenosť a sám si ju nevie vynachváliť. “Tento cieľ ma naozaj zmenil. Pôvodne som si myslel, že som to ja, kto ide pomáhať deťom, ktoré to majú v živote ťažké. Nakoniec som však zistil, že viac, ako som pomohol ja im, pomohli oni mne. Ich pokora, zmysel pre humor a to, že sa nikdy nesťažujú - to všetko ma prinútilo zamyslieť sa nad tým, ako dobre sa vlastne mám,” hovorí mladý muž. 

Matej si tiež vďaka rozvojovému programu splnil svoj hudobný sen. “Klavír ma lákal už dlho a keď som sa zapojil do DofE, napadlo mi, že je to výborná príležitosť začať.” spomína si na svoje umelecké začiatky a v hraní pokračuje odhodlane ďalej.

Sprevádzala ho slovenská manažérka

Matejovi pri dosahovaní jeho cieľov v programe Medzinárodná cena vojvodu z Edinburgu (DofE) pomáhala líderka Réka Šramek zo spoločnosti Shell.“Našu spoluprácu hodnotím mimoriadne pozitívne, všetko bolo výborné. Ocenil som najmä rýchlu a hladkú komunikáciu - keď som niečo potreboval, napísal som a do 15 minút som mal odpoveď. Ak by som sa v budúcnosti rozhodol pokračovať v programe ďalej, určite by som pani Šramek znova oslovil s prosbou o pomoc,” opisuje Matej. 

DofE mení životy

Matej sa do DofE zapojil najmä zo zvedavosti. Program ho zaujal a chcel vyskúšať niečo nové. Dnes ho vrelo odporúča ďalej. “Niektorí ľudia sa možno do DofE prihlásia zo zištných dôvodov, kvôli papieru, ktorý im môže pomôcť dostať sa na zahraničnú univerzitu a podobne. Ale DofE vôbec nie je o papieri. Je za tým kopec tvrdej práce, ale aj zábavy, nových ľudí a zážitkov, ktoré by človek inak nezažil. Tomu sa nevyrovná žiaden papier.” 

 

Autor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme