Martin Maťašeje, bronzová úroveň, Partizánske

Martin Maťašeje, bronzová úroveň, Partizánske

Story

Viete si predstaviť strojára, ktorý vyrobí dizajnové topánky? A nie hocijako, ale rovno tradičnou starodávnou technikou, ktorá má pôvod v 15. storočí v Ázii? Absolvent DofE, Martin Maťašeje zo Strednej odbornej školy z Partizánskeho, sa tým môže pochváliť. Po pol roku zvládol metódu kašírovania.

Skúsil niečo nové

Pri tejto technike sa pracuje s papierovými ústrižkami, ktoré sa v mnohých vrstvách prelepujú cez seba. Martinovi vnukol túto myšlienku jeho triedny učiteľ, keďže mal chuť skúsiť niečo nové. “Najprv som si techniku študoval a postupne som sa snažil prebudiť svoju kreativitu, aby boli topánky zaujímavé, pretože som sa nikdy predtým takejto oblasti nevenoval,” vysvetľuje osemnásťročný študent, ktorý si v septembri 2018 prebral Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu.

Topánka inšpirovaná pavúkom

Čo všetko potrebujete k tomu, aby ste vyrobili dámsku topánku v tvare labute či pavúka? Kopyto lodičky, papier, ktorý premeníte na kašovitú zmes pripomínajúcu sadru, kus kreativity a poriadnu dávku trpezlivosti. Potom začnete postupne materiál vrstviť a trpezlivo čakať, kým začne zmes tuhnúť. Vyrežete lodičku a… začnete dizajnovať. “Topánka inšpirovaná pavúkom bola asi najzložitejšia, musel som pracovať s kovom a to mi dalo celkom zabrať,” spomína mladý strojár. 

Svoj cieľ však dotiahol do úspešného konca a vyrobil štyri páry topánok. “Za všetko vlastne môže môj učiteľ, nevedel som si určiť cieľ a nakoniec som vďaka nemu vyskúšal toto,” vysvetľuje čerstvý držiteľ bronzovej ceny. 

Prínos programu DofE vníma v tom, že si dokázal pravidelne vyčleniť čas na nové činnosti. 

“Dokážem si viac určiť priority,” hovorí Martin, ktorý sa okrem kašírovania zdokonaľoval v hokejbale: dostal sa do úzkeho výberu tímu na Majstrovstvách Slovenska. A jeho tím dokonca skončil na turnaji druhý. V rámci splnenia cieľa v dobrovoľníctve išiel tiež na hranu svojej komfortnej zóny, keď sa venoval seniorom v domove dôchodcom. “Hrávali sme im s kamarátom na gitaru a zabávali ich obľúbenou hru bingo a musím povedať, že som sa aj ja dobre bavil.” 

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme