Martin Majtán, bronzová úroveň, Hlohovec

Martin Majtán, bronzová úroveň, Hlohovec

Story

Maturant v rámci DofE založil výnimočný projekt v Leopoldove

Počas učenia sa na maturitné skúšky založil vlastné voľnočasové centrum v Leopoldove, jediné v tomto meste, organizoval okrem iného Noc kostolov- podujatie pre vyše 200 ľudí a cvičil. Za jeho aktivity, vytrvalosť a cieľavedomosť si preberie Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu.

Martina už dlho trápilo, že v Leopoldove, meste kde vyrastal, nebolo okrem reštaurácií a krčiem žiadne miesto, kde by som sa mohli mladí stretávať a inšpirovať.  Preto sa rozhodol zmeniť to - otvoriť vlastné voľnočasové centrum.

Aj keď si na svoje plecia zobral veľkú výzvu, podporili ho desiatky ľudí a tiež samotné mesto. Za symbolickú cenu mu prenajalo priestor, z ktorého sa za pár dní stala útulná čajovňa. Navyše, mnohí podporovatelia dobrovoľne prispeli nábytkom, pohármi, šálkami, počítačmi. On sám priniesol vyše tisíc starých kníh, ktorými miesto vyzdobil. Mesto ho tiež podporilo finančne na kúpu čajov, data-projektoru a plátna. „Podarilo sa mi tiež získať WIFI pripojenie zadarmo, za čo som tiež veľmi vďačný,” vymenúva šťastný absolvent Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu.

Voľnočasové centrum si postupne obľúbili tak mladí ako rodiny s deťmi. „Centrum má veľký potenciál. Doteraz sme zorganizovali už niekoľko podujatí pre verejnosť - diskusie, workshopy či premietania filmov,” dodáva Martin. „Budem šťastný, keď si stále viac a viac ľudí v Leopoldove zvykne na to, že za zábavou či novou inšpiráciou nemusia chodiť do iného mesta,” predstavuje svoju víziu Martin. Navyše, podujatia a občerstvenie sú za dobrovoľný príspevok, a teda, centrum je tak naozaj pre všetkých.

Udržateľnosť je v takto odvážnom projekte kľúčová. „Bol by som veľmi rád, ak by sa práci v čajovni chopili aj ďalší Dofáci v rámci dobrovoľníckych aktivít. Verím, že aj pre nich by to mohla byť skvelá skúsenosť a priniesli by nové nápady,” dopĺňa

Vďaka tejto skúsenosti si výrazne zlepšil organizačné a komunikačné zručnosti rovnako ako projektový manažment. DofE vníma ako skvelú príležitosť aj pre tých, ktorí s dobrovoľníctvom či aktivizmom nemajú zatiaľ žiadne skúsenosti.

Okrem iného Martin na vlastnej koži vyskúšal, ako si nastaviť dobrý time-manažment, keďže okrem učenia sa na maturitu a vedenia vlastnej čajovne, sa venoval organizácii mnohých mestských podujatí, ako napríklad Noc kostolov, a v rámci športu trénoval a posilňoval raz týždenne. „V tomto mi tiež DofE pomohlo. Prinútil som sa robiť pravidelne niečo aj pre svoju fyzickú kondíciu a musím priznať, že som sa cítil omnoho lepšie.”

So svojím voľnočasovým centrom má ešte mnoho plánov. Ako sám uzatvára, „Rád robím zmysluplné veci, veľmi ma to napĺňa, posúva vpred a učí.”

Martin patrí medzi vyše 80 mladých, ktorí si preberú ocenenie Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu 26.9.2017 v Nitre.

 

Autor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme