Lukáš Bajtoš, strieborná úroveň, Levoča

Lukáš Bajtoš, strieborná úroveň, Levoča

Story

Máte problém s cestovným ruchom? Zavolajte si mladíka z Levoče. 17-ročný Gymnazista Lukáš Bajtoš z Gymnázia v Levoči vzal veci do vlastných rúk a v rámci dobrovoľníctva DofE začal robiť sprievodcu pre turistov. Za svoju vytrvalosť a dosiahnutie cieľov si prebral striebornú Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu z rúk olympijského víťaza Mateja Tótha.

Lukáš je na prvý pohľad typickým gymnazistom. Ale len na prvý. Hneď ako sa s ním začnete rozprávať, vás môže prekvapiť, ako jasne a zrozumiteľne formuluje svoje myšlienky a názory. A presne takto si vyberal aj svoje ciele v rámci DofE.

Trávil napríklad veľa času v kostole sv. Ladislava v Spišskom Štvrtku a všimol si, že sa o neho zaujímajú aj turisti, no nemajú možnosť dozvedieť sa o ňom viac. 
Zobral teda veci do vlastných rúk, naštudoval si históriu kostola, naučil sa ju prezentovať a začal s malým dobrodružstvom: ponúkal turistom svoju spoločnosť a sprevádzal ich kostolom.

“Je to výborná skúsenosť, pretože som sa v prvom rade dozvedel veľa o histórii okolia a v druhom som zapracoval na svojich prezentačných a komunikačných zručnostiach,” vysvetľuje čerstvý držiteľ striebornej ceny DofE.

Chcete vedieť viac? Budem vás sprevádzať

Mladí ľudia sa vďaka systematickej práci na cieľoch v rámci Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu zlepšujú v time manažmente, pestujú si sebavedomie, vytrvalosť a cieľavedomosť, pomáhajú druhým, zbierajú zážitky, či sa učia práci v tíme na dobrodružných expedíciách.

Lukáš  napríklad cez dobrovoľníctvo komunikoval to, že v kostole je obraz z dielne Majstra Pavla z Levoče alebo, že je domovom najvyššieho neogotického oltára u nás. Najprv si sprevádzanie nacvičil pred známymi a potom začal na ostro. Dokonca si často sám ľudí pred kostolom iniciatívne odchytával. “Môj strach z vystupovania na verejnosti je výrazne menší, som aj viac sebavedomý,” pochvaľuje si svoju prvú skúsenosť. Kostolom odvtedy previedol stovky/desiatky ľudí a v aktivite pokračuje dodnes.

Naučil sa (vy)hrať japonské šachy

A to nie je všetko. Keďže chcel popracovať aj na posilnení logického myslenia a precíznosti, vybral si ďalší netradičný cieľ: naučiť sa hrať japonské šachy Shogi.

Objednal si hru, naštudoval pravidlá a začal pravidelne trénovať. “Netušil som, že to bude také ťažké, hra je veľmi komplexná a náročná na sústredenie a taktiku, “ hovorí Lukáš. 
Na začiatku stále prehrával, pretože bol nepozorný a nemyslel dostatočne dopredu. A úprimne - musel si aj zvyknúť na japonsky popísané figúrky, ktoré sú ťažšie na pochopenie ako tie, ktoré poznáme.

Ale keďže si Lukáš cvičil vďaka programu DofE aj svoju vytrvalosť - bojoval ďalej. Až sa po dlhých týždňoch prebojoval k víťazstvu. Potom začal hrávať tieto šahchy aj s kamarátom a dokonca si trúfol aj na poloprofesionála. Síce s ním prehral, ale súper vzdal hold jeho bojovnosti a logike.

“DofE ma navyše naučilo timemanažmentu. Predtým som si nevedel na nič nájsť čas, nedoťahoval som veci dokonca, teraz ma chváli aj rodina,” popisuje a teší sa aj z toho, že vďaka programu spoznal aj veľa nových ľudí.

Lenivosť je nuda. Teraz chce viac

“Som veľmi rád, že som si vyskúšal program DofE, určite pôjdem aj na zlato. Som viac zorganizovaný, stíham všetko, čo si naplánujem a prekonal som svoju lenivosť,” vysvetľuje čerstvý držiteľ 17-ročný Lukáš. A ako dôkaz postačí fakt, že okrem sprevádzania a japonských šachov cvičil v rámci DofE aj Aikido. A prečo? Pretože je to aktívny futbalista a chcel si vyskúšať iný typ pohybu a skrz neho sa zlepšiť následne aj vo futbale.

Tak čo, ešte stále veríte na výhovorku, že mladý človek má veľa podnetov a málo času?

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme