Lívia Zajaková, Gymnázium Jana Chalupku Brezno

Lívia Zajaková, Gymnázium Jana Chalupku Brezno

Story

“Prekvapilo ma, akí sú seniori vtipní,” vraví 16 ročná študentka z Brezna, ktorá získala významnú medzinárodnú cenu

Šestnásťročná Lívia Zajaková z Gymnázia Jana Chalupku Brezno vo svojom voľnom čase dobrovoľne navštevovala seniorov a pripravovala pre nich rôzne kreatívne aktivity. „Najviac ma bavilo počúvať ich príbehy zo života. Jeden pán mi povedal, že sa nemám nikdy vzdávať, lebo on si našiel životnú lásku až po 50tke,” spomína Lívia.Tá bola zároveň útočníčkou na súťažiach dobrovoľných hasičských zborov a zvládla náročnú trojdňovú dobrodružnú expedíciu na Liptove.  

Lívia je jednou z tohtoročných vyše 1400 úspešných absolventov rozvojového programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE).  

Humor vekom neubúda  

Lívia dlhšie rozmýšľala, ako by mohla pomôcť svojmu okoliu.  Práve vďaka DofE sa spojila so spolužiačkami a vytvorili projekt Učíme sa nezabúdať. „Každý týždeň sme vymýšľali pre seniorov hlavolamy, hádanky a zároveň sme ich učili pracovať s Wordom a PowerPointom. Občas nás seniori prekonali v hlavolamoch svojou bystrosťou a šikovnosťou,“ spomína Lívia  

„Na konci stretnutí sme spolu už len sedeli a hrali karty. Všetci švindľovali a vtipkovali. Prekvapilo ma, akí sú seniori vtipní.“ Lívia priznala, že práca so staršími ľuďmi jej vyvrátila domnienku – čím je človek straší, tým je mrzutejší. „Najviac ma bavilo počúvať ich príbehy zo života. Jeden pán mi povedal, že sa nemám nikdy vzdávať, lebo on si našiel životnú lásku až po 50tke. Prezradil mi, že keby prestal veriť v pravú lásku, nikdy by ho nestretla taká úžasná žena, akú má dnes,“ hovorí Lívia s radosťou v očiach. Tvrdí, že rok so seniormi ju veľmi ovplyvnil: „Veľmi sme sa zblížili počas nášho spoločného obdobia. Teraz sa snažím nikoho neodsudzovať kvôli veku inému veku ako mám ja sama.“

Pracovala som na 100%  

Okrem spomínanej aktivity si Lívia skúsila, aké je to byť útočníčkou na viacerých súťažiach dobrovoľných hasičských zborov. Tie vyžadujú veľké fyzické nasadenie a presnosť.  

„Začínala som od nuly. Potrebovala som si zlepšiť kondíciu, dynamiku šprintu či techniku samotného zapájania hadice,“ vysvetľuje. „Keď som niečo odflákla, hneď bolo zle.Vďaka týmto intenzívnym tréningom už nie som tak lenivá či nedôsledná. Odvtedy robím veci na 100%,” uznáva Lívia.  

Prvýkrát v staršom kolektíve  

Jednou z podmienok dosiahnutia Medzinárodnej ceny Vojvodu z Edinburgu je úspešné absolvovanie dobrodružnej expedície.  

„DofE som narozdiel od iných Dofákov začala veľmi skoro – v 14 rokoch. V expedičnej skupine som bola s 18 – 19 ročnými dievčatami. Veľmi som sa bála, že ma nezoberú medzi seba. DofE mi ukázalo, že všetky tieto domienky sú len v mojej hlave. Staršie Dofáčky ma prijali za seberovnú a celá trojdňová expedícia dopadla výborne. Dokonca som si našla kamarátku, s ktorou chodím doteraz na turistiky,“ vytešuje sa mladá stredoškoláčka.  

DofE mi zmenilo život  

Lívia v DofE nie je žiaden nováčik. Je úspešnou absolventkou bronzovej a striebornej úrovne, čo znamená, že DofE ciele a sny si vytrvalo plní už dva roky. Momentálne sa venuje zlatej, najnáročnejšej, úrovni, ktorú dokončia iba 3% zapojených mladých ľudí na celom svete. DofE totiž funguje v 140 krajinách a ročne sa do neho zapája vyše milión ľudí.  

„Zo začiatku som si myslela, že je to len marketingový ťah. Ale DofE mi naozaj pomohlo byť pripravená na budúcnosť. Vďaka tejto skúsenosti som oveľa menej hanblivá, odbúrala som svoje zlozvyky, naučila sa pracovať so svojim časom, začala som byť trpezlivá a vytrvalá a pochopila som, že 90% úspechu je príprava. Už teraz viem, že to bude pre moju budúcnosť kľúčová životná skúenosť,” s hrdosťou dodáva Lívia, úspešná absolventka programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu.

Autor: Simona Lučkaničová, Karolína Kiripolská

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme