Karolína Kiripolská, bronzová úroveň, Bánovce nad Bebravou

Karolína Kiripolská, bronzová úroveň, Bánovce nad Bebravou

Story

Myslela si, že je hudobný antitalent. Dnes spieva v divadle.

Mladá študentka z Trenčína si v rámci programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu pred pol rokom nastavila tri odvážne ciele, ktoré úspešne naplnila. Šesť mesiacov odbúravala svoj komplex z hudobného “hluchu”, na parkúrovom jazdení začala skákať do výšky, pred ktorou mala na začiatku rešpekt, a za pomoci troch kamarátov dobrovoľne upravila školský dvor. Aj za svoju vytrvalosť a posúvanie hraníc získa medzinárodnú cenu.

Doteraz najväčšej výzve čelila Karolína pri objavovaní svojho hudobného talentu. Sama pokorne priznáva, že celý život ju okolie presviedčalo o tom, že je práve hudobný antitalent. Až pred nedávnom sa odhodlala popasovať s tým. „Opýtala som sa samej seba, prečo by som mala byť stále ticho? Niečo sa s tým predsa musí dať spraviť,” objasňuje Karolína. A tak začala šesť mesačná aktívna príprava na zvládnutie piesne v predstavení ochotníckeho divadla BAPODI. Cvičila správne dýchanie, intonáciu, jednotlivé tóny a postupne celé skladby. Spievanie ju nakoniec veľmi chytilo a hra už mala vyše 10 repríz po celom Slovensku.

Karolína sa podľa vlastných slov konečne prestala zaujímať o to, čo si o nej myslia ostatní. „Možno nebudem operná diva, no v speve sa cítim úžasne, keďže viem, čo všetko som pre to musela spraviť. Navyše, konečne som odbúrala svoj komplex a to ma veľmi posunulo,” vymenúva Karolína.

Parkúrovému jazdeniu sa Karolína venovala už 2 roky. No až vďaka vzdelávaciemu programu DofE sa rozhodla čeliť svojmu strachu a skočiť nad svoje možnosti - do výšky 110 cm. A tak šesťkrát týždenne tri mesiace bezprestania trénovala. Neistota a podceňovanie samej seba ju však neustále sprevádzali. Až keď dosiahla vysnívaný cieľ, pochopila, že limity neexistujú.

„Som šťastná, že to, čo som pred tým vnímala ako nezvládnuteľnú métu, je pre mňa teraz už hračka. Vďaka DofE som sa naučila, že by som sa nemala podceňovať a aj keď sa niekedy bojím, strach je to jediné, čo ma limituje,” dodáva šťastná držiteľka medzinárodnej ceny.  

Dobrovoľníctvo bolo pre Karolínu veľká neznáma. Spolu s troma spolužiakmi sa pustili do skrášlenia nevyužitého školského dvoru, ktorý mal teraz po novom slúžiť ako učebňa. Aj keď šmirgľovanie lavíc a stolov nepatria medzi jej obľúbené aktivity, veľmi sa teší, že tak mohli pomôcť ďalším spolužiakom a učiteľom. Troj mesačná tímová práca priniesla ovocie aj jej, aj keď spočiatku ju veľmi odrádzala monotónnosť tejto aktivity. „Naučila som sa, že sťažovanie sa ničomu nepomôže. Teraz mám celkovo iný prístup k veciam, ktoré z nejakého dôvodu musím spraviť a už toľko nefrflem,” dodáva.

Karolína patrí medzi vyše 110 mladých, ktorí si prebrali ocenenie Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu 18.9.2017 v Trenčíne.

 

Autor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme