
Story
Študuje na Cambridge a preberie si prestížne ocenenie. Ani Korona mladú Slovensku nezastaví
“Myslím si, že nasledujúce storočie je naše,” hovorí 22-ročná zlatá absolventka Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) Jana Hochel. Dôvod je jednoduchý: svet aj trh práce je hladný po mladých, vzdelaných ľuďoch, ktorí si vedia stanoviť a dosiahnuť svoje ciele. Aj v tom jej program DofE pomohol.
Janka využíva všetky možnosti, ktoré doba prináša. Už ako dvanásťročná bola aktívna v detskom parlamente, absolvovala štipendijné pobyty napríklad v Amerike a v Španielsku. Vždy bola obklopená akčnými ľuďmi a ona sama sa medzi nich zaraďuje. Práve to, že absolvovala bronzovú, striebnú aj zlatú úroveň DofE jej dalo priestor zastať a premýšľať, čomu a s akou intenzitou sa chce venovať.
„DofE mi dalo veľa. Spätne vidím, aké dôležité bolo stanoviť si konkrétne ciele a následne na nich systematicky pracovať. Dalo mi to najmä priestor rozmýšľať o tom, na čom skutočne záleží. Postupne sa vykryštalizovalo, čo by mohlo mať význam pre moju budúcnosť,” vysvetľuje.
Päť jazykov kým skončím vysokú? Hračka!
Príkladom toho je rozvoj v oblasti talentu. Tu mala cieľ jasný od začiatku - naučiť sa jazyk a investovať tým do svojej budúcnosti. Vybrala si španielčinu, ktorú pilovala na všetkých troch úrovniach DofE. Vďaka tomu stretla aj veľa jazykových nadšencov a začala sa učiť navyše aj po mandarínsky a francúzsky. A cieľ má jasný: do konca vysokoškolského štúdia rozprávať poriadne 5 jazykmi.
Ocenenie, ktoré dáva výhodu. Aj počas korony
Podľa prieskumu medzi slovenskými absolventmi je prínosom programu osvojenie si vytrvalosti, cítia sa tiež byť viac sebaistí a pozitívnejšie hľadia na svoju budúcnosť. Súhlasí aj Jana. „DofE mi dáva konkurenčnú výhodu”. Ilustruje to na tom, ako si počas obdobia pandémie korony na jar hľadala stáž a posielala životopis, kde komunikovala DofE aj bohaté aktivity, ktoré má za sebou. „Hneď mi volali, že ma berú a nemusím chodiť ani na pohovor. Prístup k človeku je iný, ušetrí to veľa stresu,” vysvetľuje druháčka na britskej univerzite Cambridge, kde študuje odbor Krajinná ekonómia. Ide o mix práva, ekonómie, podnikania a životného prostredia,-v rámci ktorých pripravovala aj prácu o budúcnosti panelákov na Slovensku a vo svete.
Okrem iného je čerstvá držiteľka Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu aj prezidentkou študentskej únie na Cambridge, stážovala v inovatívnom startupe v Londýne či v HB Reavis na Slovensku.
Na zlato dosiahne len zlomok
Janka dnes patrí medzi 3 percentá mladých ľudí na svete, čo svoje ťaženie dotiahnu až do úspešného cieľa. DofE je medzinárodný vzdelávací program, do ktorého sa ročne zapája vyše 1,3 milióna mladých ľudí v 130 krajinách sveta. Na Slovensku bolo v minulom školskom roku do DofE zapojených vyše 3600 účastníkov, skoro 1000 učiteľov a viac ako 180 škôl. Mladý človek, ktorý chce cenu získať, musí na sebe vytrvalo pracovať aspoň 6 mesiacov a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník a na zvládnuť dobrodružnú expedíciu.
„Mozog”, ktorý sa chce vrátiť
Ak Jane položíte otázku, či sa chce vrátiť na Slovensko, odpovedá rýchlo a presvedčivo: “Áno. Som otvorená práci v súkromnom sektore ale aj v štátnej správe,” vysvetľuje Slovenka, ktorá sa napríklad v rámci športu počas DofE venovala historickému šermu, joge a dokonca aj vzdušnej akrobacii.