Ján Mutkovič, bronzová úroveň, Bratislava

Ján Mutkovič, bronzová úroveň, Bratislava

Story

V rámci DofE realizoval veľký prieskum na tému kyberšikana.

Majú dvanásť a už sú na Facebooku. Školský prieskum ukázal zaujímavé čísla slovenských detí

Urážlivé správy, anonymné komentáre, vyhrážanie či obťažovanie - s tým sa dnes stretávajú mladí každý deň.

Viac ako jedna tretina mladých začala používať Facebook vo veku nižšom ako 12 rokov, pričom oficiálny vekový limit samotnej sociálnej siete je 13 rokov. Ukázal to školský prieskum medzi 550 respondentami vo všetkých vekových kategóriách, ktorý zorganizoval šestnásťročný študent Ján Mutkovič z Bratislavského gymnázia v rámci vzdelávacieho programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE).

Mladý študent realizoval prieskum v spolupráci s UNICEF Slovensko na tému kyberšikana. A dnes poukazuje na rôzne riziká, ako napríklad schopnosť detí niesť zodpovednosť za svoje činy vo virtuálnom svete. Napríklad dôležitosť ochrany osobných údajov si neuvedomuje až 40 percent respondentov, ktorí uviedli, že nemajú problém si medzi priateľov na Facebooku pridať úplne neznámeho človeka. Navyše, štyria z desiatich uviedli, že poznajú niekoho, kto je alebo bol šikanovaný cez sociálne siete.

Kyberšikana a sociálne siete Jána oslovili práve tým, že sa priamo dotýkajú jeho generácie. Urážlivé správy cez internet, anonymné komentáre, vyhrážanie či obťažovanie - s tým sa dnes stretávajú mladí každý deň. “Aj keď ma táto téma zaujímala, bez DofE by som sa do toho určite nepustil. Bol to môj prvý prieskum tohto typu,” objasňuje Ján, ktorý si dal túto výzvu v rámci dobrovoľníctva DofE.

Realizácii prieskumu predchádzala niekoľkomesačná príprava a oslovil vyše 550 respondentov v súvislosti s ich vzťahom k sociálnym sieťam, jej dostupnosti k určitým vekovým skupinám, bezpečnosťou a kyberšikanou.

Ján osobne vníma urgentnú potrebu rozširovať povedomie a informácie o tejto téme. “Ľudia si často neuvedomujú, do akej miery je Facebook odrazom ich vlastného života, a preto sa nezamýšľajú nad dôsledkami svojich činov, napríklad pri nadväzovaní priateľstiev s cudzími ľuďmi na sociálnych sieťach.” 

V prípade detí pod vekovým limitom na Facebooku vníma Ján ako jeden z dôvodov prirodzenú detskú zvedavosť. Problém však môže podľa neho nastať, keď táto zvedavosť nie je kontrolovaná napríklad rodičom.  

V súvislosti s kyberšikanou okrem iného navrhuje upriamiť pozornosť na aktérov či pozorovateľov kyberšikany, aby rozumeli dôsledkom zamlčania tohto problému.

Jána skúsenosť z výskumu na školách veľmi posunula a už teraz zvažuje, akou cestou sa bude uberať jeho štúdium. “Vďaka programu DofE som sa mohol začať venovať niečomu novému a nezvyčajnému. Navyše, z tejto skúsenosti čerpám aj po skončení programu. Naučil som sa viac zamerať na konkrétne ciele a výsledky, ktoré chcem v rôznych oblastiach života dosiahnuť. Okrem toho, vďaka DofE som si začal svoj progres zaznamenávať. Tieto zápisky sú skvelým nástrojom pri motivácii a sebareflexii,” dodáva Ján, ktorý si v utorok preberie Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu. Okrem prieskumu sa tiež aktívne a pravidelne venoval outdoorovým športom a akademickému debatovaniu.

Ján mal možnosť sa o svoje zistenia z výskumu realizovaného v rámci programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu tiež podeliť s Princom Edwardom počas jeho návštevy na Slovensku začiatkom novembra 2017.

Prieskum o kyberšikane v kocke

Vzorka 550 respondentov vo všetkých vekových kategóriách, najviac zastúpení vo veku 12- 20 rokov.

40,1 % mladých si pridá medzi priateľov na Facebooku neznámych ľudí

35% mladých má menej ako 12 rokov, keď sa prihlasujú na Facebook

40% mladých sa stretlo vo svojom okolí s kyberšikanou

Ján patrí medzi vyše 214 mladých ľudí, ktorí si 12.12.2017 prebrali svoje ocenenie Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu v Bratislave.

 

Autor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme