Erik Masný, bronzová úroveň, Žilina

Erik Masný, bronzová úroveň, Žilina

Story

Spojil dva svety - tých, ktorí pomoc potrebujú s tými, ktorí pomoc ponúkajú. Teraz si preberie medzinárodnú cenu.

Erikovi zo Žiliny sa podaril husársky kúsok. Na svojej škole zorganizoval zbierku šiat, ktorá potešila mnohé rodiny. Navyše zlepšoval svoju fyzickú kondíciu a zo športového dreva sa prepracoval medzi najlepších v triede. Popritom však stíhal písať básne. Aj za svoju vytrvalosť a splnené ciele si prebral Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu.

Šaty robia človeka?

Erik sa dobrovoľníctvu nikdy nevenoval. Napriek tomu mu napadla skvelá myšlienka spojiť tých, ktorí pomoc ponúkajú s tými, ktorí pomoc potrebujú. A tak zorganizoval na svojej škole zbierku šatstva, ktorá sa stretla s veľmi veľkým ohlasom. „Potvrdilo sa, že máme doma strašne veľa zbytočného oblečenia, rovnako však je medzi nami množstvo ľudí, ktorým práve oblečenie chýba,” objasňuje absolvent Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu. Čo ho však zaskočilo bola reakcia niektorých ľudí, „mnohí za oblečenie chceli zaplatiť, vidieť, že v našej spoločnosti nie sme naučení zobrať si niečo zadarmo,” približuje držiteľ medzinárodnej ceny. Keďže šiat sa vyzbieralo naozaj veľa, našli si svoje miesto aj na charite, ktorú Erik po skončení akcie oslovil. On sám sa teší nie len z úspechu tohto podujatia, ale aj svojim novo-nadobudnutým komunikačným, organizačným a motivačným schopnostiam.

Táto skúsenosť mi dala veľmi veľa, sám seba považujem za introverta, a teda som sa veľmi rýchlo musel naučiť komunikovať s vedením školy, rodičmi, charitou a v neposlednom rade so spolužiakmi, ktorí mi veľmi pomohli,” dodáva.

Športové drevo

Erik sám seba vždy považoval za akési športové drevo. Práve preto využil možnosť programu DofE a nastavil si cieľ, pred ktorým by mal za iných okolností veľký rešpekt, a to, urobiť 15 zhybov. Na škole v tom čase prebiehali skúšky z telesnej výchovy a on sa umiestnil na konci chvosta. „15 zhybov bolo maximum, čo sa u nás dosahovalo, a preto som si povedal: Idem si po to!,” dodáva.

Tri krát týždenne makal na svojej kondičke a posilňoval. Rýchle zlepšenie mu v tréningu veľmi pomáhalo až do momentu, keď sa na mesiac zasekol na čísle 12. „Nevedel som, ako ďalej. Snažil som sa, ako to len išlo, no 12 tku som neprekonal. Nevzdal som sa však! Začal som trénovať každý deň,” odhaľuje svoju obdivuhodnú vytrvalosť Erik. Úspech prišiel nečakane, no o to viac si ten pocit užil.

Lenivosť - najväčší nepriateľ?

V rámci zlepšovania svojho talentu si Erik vymyslel veľmi kreatívny cieľ - zostaviť literárnu zbierku desiatich básní napísaných v rôznom literárnom štýle - napr. naturalizmus, vitalizmus, poetizmus či dekadencia. Erikovi táto aktivita a celkové pôsobenie v DofE veľmi pomohli v boji s lenivosťou a prekonávaní samého seba. „Veľmi ma to nakoplo. Naučil som sa, že keď som už niečo začal, musím to aj dokončiť. Aj keď sa mi nechce,” úprimne priznáva.

Erik patrí medzi vyše 110 mladých, ktorí si prebrali ocenenie Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu 18.9.2017 v Trenčíne.

 

Autor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme