Diana Žalobínová, Cirkevná spojená škola sv. Cyrila a Metoda Humenné

Diana Žalobínová, Cirkevná spojená škola sv. Cyrila a Metoda Humenné

Story

Sedemnásťročná študentka z Humenného sa odvážne postavila svojej chorobe zoči voči a prekonala samu seba. Teraz získa medzinárodné ocenenie

Diana Žalobínová, študentka z Cirkevnej spojenej školy sv. Cyrila a Metoda Humenné je príkladom obdivuhodnej vytrvalosti. Rozhodla sa pokoriť svoju náročnú diagnózu - cukrovku a začala na sebe vytrvalo pracovať. Tri mesiace pravidelne cvičila plank a trénovala kľuky. Zvládla tiež náročnú expedíciu po slovenských horách. Diana je jednou z tohtoročných vyše 1400 úspešných absolventov rozvojového programu DofE.  

Začínala som od nuly  

Diane cukrovku diagnostikovali, keď bola ešte školáčka. Aktívny život mladej slečny sa jej zrazu obrátil hore nohami. Aj z toho dôvodu k športu príliš neinklinovala. Zdolanie všetkých štyroch podmienok rozvojového programu DofE - šport, rozvoj talentu, dobrovoľníctvo a absolvovanie dobrodružnej expedície - tak pre ňu bolo výnimočne náročné.  

“Vedela som, že si kvôli mojej chorobe nemôžem zvoliť žiaden vytrvalostný alebo intenzívny tréning. A tak mi môj mentor poradil cvičenie planku a kľuky,” začína svoje rozprávanie študentka. “Zo začiatku som ledva vydržala 40 sekúnd a kľuk som nedala ani jeden. O to viac ma prekvapilo, ako krásne a rýchlo som sa zlepšovala. Po troch mesiacoch pravidelného tréningu sa mi skutočne podarilo v planku vydržať 2x 2 minúty a navyše zvládnuť 10 kľukov,” vymenúva študentka.  

Bola som odhodlaná prekonať sa  

V jeden moment si počas športovania Diana nešťastne narazila zápästie, čo jej znemožnilo niekoľko týždňov cvičiť. “Bola som z toho mierne frustrovaná. Nad vodou ma však držala chuť splniť si svoje DofE ciele, a tak som si povedala, že to jednoducho musím dokončiť, niet inej cesty,” vraví s obdivuhodnou motiváciou Diana. Po pár týždňoch sa tak opäť vrátila na žinienku a makala.  

Expedícia preverila kondičku  

Pravidelné tréningy Diane pomohli aj s celkovou fyzickou kondíciou a tak dobrodružnú DofE expedíciú, ktorá obnáša desiatky prejdených kilometrov a preplnené rupsaky na chrbtoch, zvládla bez problémov. “Na moje prekvapenie ma neboleli ani nohy či chrbát. Som na seba naozaj hrdá,” vraví nadšene  

Dnes Diana na šport nedá dopustiť. “Nikdy som nebola športový typ. Avšak odkedy som začala cvičiť a bola som na expedícii, pohyb sa stal mojou každodennou súčasťou. Skúsila som už aj jógu, pravidelne doma cvičím a strečujem. Dokonca ma expedícia natoľko uchvátila, že som začala chodiť na turistiky do prírody,” dodáva.  

Vďaka poézii teraz lepšie rozumie sama sebe  

V rámci rozvoja Dofe rozvoja talentu sa Diana venovala poézii. Tú kedysi písala veľmi intuitívne, podľa jej momentálnej nálady a inšpirácie.“V DofE som sa však musela tejto aktivite venovať pravidelne. Je veľký rozdiel písať sporadicky a bez konkrétneho cieľa, ako sadnúť si každý týždeň za stôl a vymyslieť zmysluplný obsah. Každý týždeň som skúsila inú lyrickú formu, inú skladbu rýmov, vybrala som si iný druhový útvar,” prezrádza kreatívna študentka. Motiváciu  hľadala v najmenších detailoch okolitého sveta.  

“Cítim ako sa mi zmenil pohľad na svet. Všade teraz vidím metafory; v prostredí okolo seba, ale aj v pocitoch.  Všetko mi do seba jednoducho zapadá. Môj mozog funguje úplne inak. A ja si akosi viac rozumiem,” zamýšľa sa nahlas.  

DofE ma posunulo  

Diana okrem športu a poézie tiež pravidelne dobrovoľne vypomáhala v materskej škôlke. “Vďaka tejto prvej skúsenosti s dobrovoľníctvom som teraz menej hanblivá, mám väčšiu trpezlivosť a viem určite lepšie komunikovať s deťmi či dospelými. Som za túto celú DofE skúsenosť veľmi vďačná. Dostala som tu príležitosť vyskúšať si nové zaujímavé aktivity, ku ktorým by som sa inak asi nikdy nedokopola, a prekonať sa,” uzatvára.

Autor: Simona Lučkaničová, Karolína Kiripolská

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme