Boris Hnila, Gymnázium V. P. Tótha v Martine

Boris Hnila, Gymnázium V. P. Tótha v Martine

Story

Stredoškolák z Martina viedol astronomický krúžok. Získal medzinárodné ocenenie

Sedemnásťročný Boris Hnila z Gymnázia V. P. Tótha v Martine prekonal svoj ostych či trému a pustil sa do vedenia astronomického krúžku na škole. „Veľmi som chcel spopularizovať astronómiu a fyziku medzi mladšou generáciou,“ vraví Boris. Okrem toho celý minulý školský rok zlepšoval svoje kulinárske zručnosti a pravidelne turistikoval. Prešiel tak dokopy nadmorskú výšku, ktorá sa rovná Mount Everestu!  

Boris je jedným z 1400 tohtoročných absolventov rozvojového programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE).  

Ako učiť zaujímavo?

Aj keď Boris doteraz nemal žiadne skúsenosti s prácou s veľkou skupinou ľudí, odvážne sa pustil do veľkej výzvy - zorganizovať a viesť astronomický krúžok pod Astronomickou pozorovateľnou Milana Rastislava Štefánika pri Gymnáziu V. P. Tótha. „Veľmi som chcel spopularizovať astronómiu a fyziku medzi mladšou generáciou,“ prezrádza Boris svoju prvotnú motiváciu.  

„Na začiatku som ešte nevedel, čo vedenie krúžku obnáša. Až počas chystania prvého stretnutia som zistil, aké náročné je vymyslieť štruktúru hodiny tak, aby zaujímala mladých ľudí, ale aj ich niečo naučila. Alebo aby pokusy boli vôbec zrealizovateľné v priestoroch pozorovateľne,” konštatuje.  

„Pre mladších žiakov som tak vymýšľal rôzne hlavolamy, fyzikálne úlohy či pokusy. Medzi naše najobľúbenejšie aktivity patrilo pozorovanie oblohy a preletu satelitov Starlink. Ale zaujímavý bol aj pokus prenosu informácií svetlom či pokus s nehorľavým papierom,“ vraví s hrdosťou v hlase.  

Zdokonalil som sa vo vystupovaní  

Pri vedení astronomického krúžku Boris po prvýkrát pracoval s ľuďmi a niečo pre nich tvoril. „Viesť krúžok je veľmi zodpovedná činnosť. Nechcel som nič podceniť. Najviac času zabrala príprava. Avšak najťažšie bolo byť sebavedomý počas výkladu. Nikdy som pred ľuďmi nevystupoval. Aj keď som mal všetko 100% pripravené, nebol som si zo začiatku istý či to zvládnem kvalitne odprezentovať,“ spomína na začiatky Boris.  

„Teraz už viem, že to bola len tréma. Počas jedného školského roka som sa s ňou naučil skvele pracovať. Vyšiel som mimo svojej komfortnej zóny a uvedomil som si, že vlastne nič zlé sa mi nemôže nič stať. Momentálne mi to príde vtipné, ako som sa vtedy veľmi bál. Dnes už mi rozprávanie pred ľuďmi nerobí problémy. Cítim, že som vďaka DofE a tejto skúsenosti sebavedomejší,“ hovorí mladý študent.  

Za rok vystúpal Mount Everest s celou svojou rodinou  Okrem vedenia krúžku sa Boris rozhodol počas 6 mesiacov postupne prekonať nadmorskú výšku najvyššej hory sveta - Mount Everestu - a to 8800 výškových metrov. Zamiloval si tak turistiku a spoznal množstvo krásnych miest na Slovensku ako napríklad Veľký Choč, Šíp, Drienok, Blatnický hrad či Kľak.  

“Najviac sa mi pri tomto športovom DofE cieli páčilo, že sa do toho zapojila celá moja rodina. Spoločne sme chodievali na turistiky po okolí a naberali výškové metre. Takže svoju fyzickú kondíciu som zlepšil nielen ja, ale aj ostatní členovia rodiny,” dodáva Boris.  

“Vďaka programu DofE som tak prekonal samého seba niekoľkokrát. Som omnoho sebavedomejší pred ľuďmi, mám lepšie vystupovanie a zlepšil som si svoju kondičku,” uzatvára úspešný absolvent programu.

Autor: Simona Lučkaničová, Karolína Kiripolská

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme