Anna Vrtiaková, MO Plusko

Anna Vrtiaková, MO Plusko

Story

Majsterka Slovenska v šachu sa prekonala a zvládla náročný triatlon. Získa významné medzinárodné ocenenie

Dvadsaťročná Bratislavčanka Anna Vrtiaková je dnes študentkou prestížnej univerzity v Rotterdame. Dostala sa tam aj vďaka účasti v rozvojovom programe Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE), v ktorom získala najvyššiu zlatú úroveň. Takýto úspech sa podarí len 3% zapojených mladých ľudí na celom svete. “Od malička sa rada prekonávam. Aj preto som si zvolila náročné ciele v programe DofE. Nech to stojí za to,” vraví úspešná Dofáčka, ktorá sa tak skoro dva roky aktívne a pravidelne okrem iného venovala šachu či príprave na triatlon. Svoje ambiciózne ciele plnila napriek nečakanej chorobe - mononukleóze.  

Anna patrí medzi 35 nových úspešných zlatých absolventov programu DofE. Tento rok tak dokopy aj napriek korone úspešne ukončilo program DofE a jeho tri úrovne - bronzovú, striebornú a zlatú - vyše 1400 mladých ľudí z celého Slovenska.  

Ich výkony ocenil v pondelok 26. októbra 2020 počas online DofE ceremónie napríklad britský princ Edward či prezidentka Zuzana Čaputová.  

Rodinný šport

“Šach ma naučil hrávať môj ocino. Mala som asi sedem rokov,” začína svoje rozprávanie Anna. Po krátkom čase s ním však vyhrávala skoro každú partičku, a tak začala trénovať so šachovým trénerom. “Prvé majstrovstvá Slovenska som vyhrala v desiatich rokoch,” priznáva ostýchavo. Odvtedy sa Anna zúčastnila niekoľkých majstrovstiev Európy a sveta napríklad v Uruguaji, Taliansku, Nemecku či Lotyšsku.  

“V DofE som si dala za cieľ dostať sa do top 10 žien na Slovensku. Vyžaduje si to, samozrejme, množstvo tréningu, práce na slabých stránkach hry a hlavne veľa výhier na turnajoch,” vysvetľuje mladá študentka.  

Šach si Anna nevie vynachváliť, keďže podľa jej vlastných slov rozvíja strategické, logické, analytické, kreatívne myslenie a predstavivosť. “Kľúčom je myslieť často 5 či 10 krokov dopredu a počítať tak s možnou stratégiou súpera. Hrala som už tisíce partií, ale ešte nikdy sa mi nestalo, že by hra prebiehala rovnako,” vraví.  

Túžila som prekonať sa aj fyzicky

Síce bola Anna od malička športovo založená, šport robila skôr rekreačne. Až program DofE ju inšpiroval venovať sa športu pravidelne a s jasným cieľom, “S kamoškou, tiež Dofáčkou, sme si vybrali šprint triatlon - a teda odplávanie 750 metrov, odbicyklovanie 20 km a zabehnutie 5 km. Povedali sme si, že keď už ideme na DofE zlato, tak nech to stojí za to. A preto sme si v jednotlivých kategóriách nastavili tiež prísne časové ciele,” spomína.

A tak sa začali mesiace intenzívneho tréningu, ktorý zahŕňal všetky tri športy - plávanie, beh, bicykel a rôzne kondičné tréningy.  

Keď človek mieni a choroba mení

Po vyše roku prípravy a pilovania jednotlivých časov v športových disciplínach Annu prekvapili návaly únavy a vysoké horúčky. Následne jej bola diagnostikovaná mononukleóza, ktorá ju od aktívneho životného štýlu odstavila na neurčité dlhé obdobie.  

“Bola som veľmi nešťastná. Všetko moje úsilie bolo zrazu preč. Všetky športové výkony, ktoré som si vybudovala, aktivity, školské povinnosti, denný režim, sa jednoducho zamrazili. A ja som ležala nevládna v posteli s teplotami a bez akejkoľvek sily sa pohnúť,” spomína na náročné obdobie ambiciózna mladá študentka.  

Anna sa našťastie z choroby vyliečila pomerne rýchlo. Už po dvoch mesiacoch začínala opäť so športovými tréningami. “Mala som silnú vnútornú motiváciu dokončiť DofE a splniť si svoje stanované ciele. No už nikdy moje výkony neboli také, ako pred chorobou. Musela som sa omnoho viac šetriť,” vysvetľuje.  

Deň D

“Pred začatím pretekov som bol strašne nervózna. Skok do ľadovej vody ma však prefackal a už nebol priestor na myšlienky vlastného spochybňovania. Musela som makať,” hovorí.  

Septembrové triatlonové preteky nakoniec zvládla úspešne a za silného podporného potlesku rodiny a súperov. “Síce som do cieľa došla ako jedna z posledných, nevadilo mi to. Bola som šťastná, že som dostatočne zdravá na to, aby som sa ho vôbec mohla zúčastniť,” vraví s hrdosťou v hlase.  

Aj ja bojujem s nízkym sebavedomím

Napriek celosvetovým úspechom v šachu a mnohým ďalším aktivitám Anna o sebe často premýšľa prehnane kriticky a spochybňuje sa.“Spomienka na tento úspešný fyzický výkon mi však aj teraz pomáha zvýšiť sebavedomie a namotivovať sa do ďalších výziev,” priznáva  

“Celú túto DofE skúsenosť hodnotím ako nesmierne cennú pre svoj profesijný a osobný život. DofE ma naučilo lepšie plánovať a pracovať s časom. Čo však vnímam ako najväčší prínos je osobnostný rozvoj, ktorým som za tie dva roky prešla. Predtým som sa prehnane upriamovala na ciele, počítala som sekundy, body, akoby mi ušla vyššia pointa a radosť z mojich aktivít. Aj skrz choroby som si uvedomila, že úspech nie sú iba akési čísla, ale aj moje schopnosti. A že aj samotná cesta môže byť niekedy cieľ,” uzatvára úspešná absolventka zlatej úrovne DofE.

Autor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme