Aneta Pecková, Gymnázium Angely Merici v Trnave

Aneta Pecková, Gymnázium Angely Merici v Trnave

Story

Šestnásťročná študentka z Trnavy zorganizovala benefičný koncert a vyzbierala tak vyše 800 eur na zriadenie bicyklárne na jej škole. Teraz získa významné medzinárodné ocenenie.

Aneta Pecková z Gymnázia Angely Merici v Trnave dokázala, že aj mladý človek vie robiť veľké veci. Za 3 mesiace zorganizovala benefičný koncert pre školu. Nielen že naň prišlo vyše 500 ľudí, ale do kasičky sa po jeho skončení vyzbieralo vyše 800 eur pre školu. „Nikomu sa ani nesnívalo, že naša akcia bude mať taký úspech,“ s hrdosťou v hlase priznáva odvážna stredoškoláčka. Okrem toho Aneta hrala na klavíri, pravidelne cvičila a zdolala náročnú dobrodružnú expedíciu.    

Aneta Pecková patrí medzi vyše 1400 tohtoročných absolventov rozvojového programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE).  

Kreatívna škola. Kreatívni študenti.  

Anetina škola má množstvo kreatívnych nápadov, no často jej chýbajú financie. A tak sa mladá šestnásťročná študentka rozhodla, že priloží ruku k dielu. „Veľa študentov chodí do školy na bicykli, no nemáme pre ne úložný priestor. Preto sme sa so spolužiačkou a našou pani učiteľkou rozhodli peniaze na tento projekt získať skutočne svojsky. Zorganizovať verejný benefičný koncert,“ opisuje začiatky náročnej úlohy.    

Tri mesiace tak aktívne každý deň pracovala na všetkom, čo si takéto veľké podujatie vyžaduje. Zabezpečenie programu, komunikácia s účinkujúcimi, logistika, scenár, občerstvenie, školské pečenie medovníčkov pre každého diváka, stánok s novým merchom školy, dobrovoľníci, propagácia. Dievčatá nič nenechali na náhodu.    

„Na škole sme to vyhlásili do rozhlasu, vytlačili sme plagáty, poslali na mesto, biskupský úrad, rozniesli ich po kostoloch v meste, dali žiakom, ktorí sú z okolia Trnavy, aby plagátiky posunuli najďalej, ako sa len dá,“ vymenúva. „Do poslednej chvíle sme však nevedeli, či od Arcibiskupského úradu dostaneme povolenie zorganizovať to v majestátnej katedrále Jána Krstiteľa. Aj keď sme mali plán B, boli to riadne nervy,“ spomína.    

„Chceli sme hlavne odprezentovať, akých šikovných a talentovaných študentov má naša škola,“ vraví Aneta. A tak sa v deň D na jednom javisku v nádhernej katedrále vystriedalo vyše 15 čísel. Spevácke zborové vystúpenia, klavírna hra, husle, priečna flauta a mnohé iné.  

Dievča činu    

Anetka sa spolu so svojou kamarátkou tiež chopila moderátorskej role. „Prvá veta pred takým veľkým publikom je vždy stresujúca. Pri nej najviac bije srdce. Každý ďalší vstup som dávala už s menšou trémou či adrenalínom v krvi. A ten posledný vstup si som si skutočne užila a usmievala sa od ucha k uchu,“ vysvetľuje stredoškoláčka.  

„Vedeli sme, že sme skutočne spravili maximum, čo sme mohli. A jednoducho to musí výjsť.“    

Úspech na seba nenechal dlho čakať.  

Nielen že katedrála úplne praskala vo švíkoch, a teda šikovných stredoškolákov si pozrelo vyše 500 ľudí. Navyše sa mladým slečnám podaril skutočne husársky kúsok. Z dobrovoľných príspevkov benefičného koncertu vyzbierali vyše 800 eur. „Nikto, spolužiaci, učitelia či vedenie nechceli veriť, koľko veľa peňazí sa nám podarilo vyzbierať! Bol to skutočne krásny pocit,“ vraví nadšene.  

„Už teraz sa neviem dočkať našej novej bicykliarne, verím, že pomôže desiatkam študentov na škole,“ dodáva.  

Plnou parou vpred  

Mladý človek, ktorý chce cenu získať, musí na sebe vytrvalo pracovať 6-18 mesiacov a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu.    

Anetka koncert organizovala v rámci DofE dobrovoľníctva.    

„Pre túto myšlienku sme sa nadchyli úplne na začiatku. A keďže to bolo súčasťou DofE, chcela som sa skutočne prekonať, urobiť pre úspech koncertu naozaj maximum, aby to bol najlepší event, aký kedy bol u nás na škole,“ hovorí odvážna Anetka, pre ktorú bol benefičný koncert prvým, ktorý na škole organizovala.  

„Táto skúsenosť ma skutočne posunula. Nielenže som si vytrénovala organizačné schopnosti. Naučila som sa, ako sa z maličkostí a veľa rôznorodých nápadov dá spraviť jeden celok a vo výsledku tak potešiť ľudí. Myslím, že sa mi to v živote celkom hodí. Vedieť sa zorientovať a neschaosiť,“ vraví.  

Anetka v rámci DofE tiež poctivo hrala na klavíri dve náročné skladby a pravidelne športovala v letocvični.  

„Všetko toto úsilie určite stálo za to! Vytrvalosť ísť si za svojimi cieľmi som si vytrvénovala na maximum. Jednoducho, všetko sa dá spraviť, keď sa chce. Ako napríklad naučiť sa na test o deň skôr, aby som mala na druhý deň viac času na svoje aktivity,“ zamýšľa sa nahlas úspešná absolventka rozvojového programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu.

Autor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme