Alžbeta Poláková, bronzová úroveň, Bratislava

Alžbeta Poláková, bronzová úroveň, Bratislava

Story

Doteraz pomáhali mne, pretože zle vidím. Teraz môžem pomáhať aj ja.

Pred niekoľkými rokmi skoro úplne stratila zrak. Mnohých by to veľmi zasiahlo. Alžbeta sa však rozhodla postaviť osudu tvárou v tvár. Pokorila náročnú jazdu na tandemovom bicykli či dobrovoľne pomáhala seniorom v sociálnom zariadení. Za jej cieľavedomosť, vytrvalosť a vnútornú motiváciu teraz získala bronzovú Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE).  

 

Bicyklovala od malička. Hore dole ulicou a lesom. Pohyb bol pre ňu všetkým. Zmena nastala, keď pred pár rokmi začala mať výrazné problémy s očami a strácala možnosť slobodne sa pohybovať. V rámci rozvojového programu DofE sa prvýkrát rozhodla čeliť svojmu hendikepu a strachu. “Sedieť po troch rokoch opäť na bicykli bol úžasný pocit, pretože ten vietor vo vlasoch mi už veľmi chýbal,” priznáva Alžbeta, ktorej pri plnení jej sna pomáhal brat.  

 

Ovládať tandemový bicykel je podľa nej veľmi náročné, keďže si vyžaduje dobrú koordináciu, spoluprácu a množstvo komunikácie s partnerom. “Začiatky boli veľmi náročné. Neúspešne sa pri mne vystriedalo niekoľko “spolucyklistov” a ja som mala pocit, že sa snažíme úplne nadarmo,” približuje. Po mesiaci vytrvalého skúšania sa konečne dostavila sladká odmena.  

 

“Veľmi som sa pomocou tohto tandemovania posunula. Mám viac sebavedomia a menej sa bojím neznámeho. Viem, že keď som dala toto, dokážem už všetko, čo si zaumienim,” dodáva.  

 

Jedným z pilierov rozvojového programu je aj dobrovoľná práca na zlepšení svojho okolia. Alžbetka tak pravidelne navštevovala seniorov v sociálnom zariadení, prechádzala sa s nimi, rozprávala a spríjemňovala dni. Dobrovoľníctvu sa pred DofE nikdy nevenovala, no už teraz plánuje pokračovať v nezištnej práci. “Konečne môžem aj ja niekomu pomôcť, pretože doteraz bolo pomáhané iba mne,” priznáva.  Program vníma ako veľmi cennú skúsenosť. “DofE ma zmenilo. Naučila som sa plniť si vlastné ciele a sny,” uzatvára šťastná držiteľka Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu.

 

Autor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme