To, že sú mladí ľudia leniví, je mýtus. Vyrastá nám silná konkurencia, tvrdí slovenská manažérka

To, že sú mladí ľudia leniví, je mýtus. Vyrastá nám silná konkurencia, tvrdí slovenská manažérka

Tiskové zprávy

15. októbera 2018

Vyše 320 mladých ľudí zo západného Slovenska dnes získalo za svoju vytrvalosť a chuť makať na sebe Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) na najväčšej ceremónii DofE na Slovensku.

Toto ocenenie si prevzali z rúk Andrewa Gartha, veľvyslanca Spojeného Kráľovstva na Slovensku, Petra Irikovskéhoz Exponea, Branislava Kleskeňa, riaditeľa LEAFu, Anny Symington-Maar, spoluzakladateľky Teach For Slovakia, Kamila Mikulčíka, známeho herca a speváka, Michala Štencla, spoluzakladateľa Sygic, Pavla Trenkuz HB Reavis, Ivana Peschla, CEO Towercom, Lucie ŠickovejŠimona Šickoz Pixel Federation a Andreja Jurisazo ZSE Distribučná. 

Jednou z ocenených bola aj študentka Univerzity Mateja Bela v Banskej BystriciKristína Vozárová,ktorá si napriek ťažkej chorobe, svalovej dystrofii, plní svoje sny, začala aktívne hrať ping-pong či maľovať.Navyše, výťažkom zo svojich malieb pomáha ďalším ľuďom„Sama som od mnohých ľudí dostala v živote mnoho podpory, za ktorú som nesmierne vďačná. Preto som sa rozhodla pomáhať aj ja. Nejako to predsa treba vrátiť svetu,“vysvetľuje odhodlane. Okrem toho ona sama viedla mladých ľudík získaniu svojho medzinárodného ocenenia v rámci celosvetovo unikátnej spolupráce DofE s univerzitou UMB,ktorá kreditový predmet Vedúci DofE ponúka svojim študentom. „Nestačilo mi plniť si vlastné sny. Ja sama som chcela vedieť, aký je to pocit motivovať a viesť mladšiu študentku na jej ceste programom,“vysvetľuje Kristína.

Príkladom je aj osemnásťročná Lenka Minarovičová z Gymnázia na Golianovej ulici v Nitre, ktorá v rámci DofE napísala a zrežírovala divadelnú hru po španielsky, s ktorou následne vyhrala celoslovenskú dramatickú súťaž.“Divadelná hra bola rozhodne veľmi náročným cieľom. Vďaka DofE som okrem cenných skúseností a zručností získala najmä sebavedomie, ktoré mi doteraz veľmi chýbalo. Stále to nie je dokonalé, ale už je to oveľa, oveľa lepšie,” spomína úspešná absolventka DofE.

Ďalším z ocenených je šestnásťročný Matej Baláž z Gymnázia Jána Papánka v Bratislave, ktorý sa prekonal, a na bicykli prešiel napriek silnému lejaku vyše 110 kilometrov za jeden deň, začal aktívne hrať na klavíri a pomáhal deťom so zrakovým postihnutím.Matej je zároveň aj výborným príkladom úspešnej spolupráce študenta a lídra z biznisového prostredia. “Moja líderka, pani Šramek zo spoločnosti Shell, bola perfektná - vždy si na nás našla čas, poradila nám a pomohla. Myslím, že bez nej by som všetky svoje ciele dosiahol len veľmi ťažko,”hovorí bronzový absolvent 

Oceneným bol aj Mário Havel z SPŠ elektrotechnická na K. Adlera v Bratislave.Je to ukážka toho, že program DofE nie je výsadou gymnázií. Mário okrem iného zorganizoval niekoľko úspešných workshopov na tému kryptomeny. “Kryptomenám sa venujem už dlho, je to moja obľúbená téma. Som elektrotechnik, v podstate budúci “ajtíčkar”. Kryptomeny predstavujú prienik reálneho a virtuálneho sveta. Je to o ekonomickej slobode a slobode ako takej, čo sú pre mňa mimoradne podstatné témy,” hovorí mladý odborník. „Vďaka programu som získal nové skúsenosti a rozhľad. Veľký pocit zodpovednosti na záver vystriedalo obrovské zadosťučinenie,” odhodlane priznáva Mário. 

Za tri roky sa zapojilo už vyše 3000 mladých, viac ako 600 učiteľov a pracovníkovs mládežou a program sa rozšíril do 162 škôl a centier po celom Slovenskuod Veľkých Levárov po Sninu. 

Britský veľvyslanec, Andrew Garth, vo svojom prejave vyzdvihol nezištnú prácu učiteľov a pracovníkov s mládežou, ktorí mladých na ceste splnených cieľov a snov sprevádzajú.„Na to, aby sa mladí rozvíjali, je kľúčové, aby boli v prostredí, ktoré ich podporuje, prostredí, kde učitelia pracujú s odhodlaním a veria v nekončené schopnosti svojich študentov. Vedenie mladých nie je obyčajná práca, je to poslanie. Aký skvelý príklad dávate, milí učitelia a riaditelia, svojim študentom,“dodal Garth. 

Okrem učiteľov sa do podporovania študentov na ich ceste za splnenými cieľmi a snami zapájajú už aj vyškolení ľudia z biznisu, ktorým záleží na mladých. “Od septembra 2018 je študentom k dispozícii až 60 lídrov zo 14 firiem, ktorí tak dostávajú príležitosť zlepšovať si svoje líderské zručnosti a spoznajú nastupujúcu generáciu kolegov,”vysvetľuje riaditeľ Národnej kancelárie DofE Marián Zachar. 

“Je to výborná príležitosť, ako si zlepšiť manažérske schopnosti a spoznať mladých ľudí, ktorí sa môžu teoreticky stať našimi kolegami,”hovorí Réka Šramek, manažérka zo spoločnosti Shell, líderka dvoch úspešných bronzových absolventov DofE. “Táto generácia mladých ľudí vôbec nie je taká lenivá, ako sa o nej hovorí. Naopak, dnešní mladí ľudia sú mimoriadne ambiciózni a aktívni a za pár rokov budú pre nás všetkých veľmi silnou konkurenciou,”dodáva.

Ocenenie pomáha v kariére

Mladý človek, ktorý chce získať bronzovú cenu v programe Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu,musí na sebe vytrvalo pracovať a prekonať štyri výzvy. Rozvíja svoj talent, športovať, zlepšovať okolie cez dobrovoľníctvo, a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu. 

Mladí ľudia sa vďaka systematickej práci na svojich cieľoch zlepšujú v time manažmente, pestujú si sebavedomie, vytrvalosť, cieľavedomosť, pomáhajú druhým, zbierajú zážitky, či učia sa práci v tíme na dobrodružných expedíciách.

Partnermi Národnej kancelárie sú LEAF, CBRE, ČSOB, Cushman & Wakefield, Exponea, Karpatská nadácia, Macquaire, Nadácia SLSP, Nadácia VÚB, PWC, Shell, Tatra banka, Towercom, Západoslovenská distribučná.

Za podporu a možnosť zrealizovať najväčšiu ceremóniu na Slovensku v nádherých priestoroch Starej Tržnice ďakujeme Aliancii Stará Tržnica a Volkswagen Slovakia.

Všetky fotky z podujatia nájdete na našom Facebooku.

Skvelé reportáže z tejto ceremónie, ktoré boli odvysielané na TV Markíza a TA3 si môžete pozrieť TU a TU.

Predchádzajúci Ďalšie novinky Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme