Sú stredoškoláci, no už teraz zlepšujú svoje komunity

Sú stredoškoláci, no už teraz zlepšujú svoje komunity

Tiskové zprávy

29. septembra 2017

86 mladých z Banskobystrického, Trnavského a Nitrianskeho kraja získalo Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu

V utorok, 26. septembra, 2017 sa držiteľmi bronzových cien stalo 86 mladých ľudí z Trnavského, Nitrianskeho a Banskobystrického kraja. Medzinárodnú cenu vojvodu  z Edinburghu (DofE) si prevzali z rúk Petra Čerešníka, člena dozornej rady programu DofE a Group Leasing Director v HB Reavis Group a Mareka Slobodníka, motorkárskeho nadšenca, ktorý s výpravou trabantov prešiel Južnú Ameriku, Austráliu či Thajsko.

Jedným z ocenených je Martin Majtán, ktorý založil a vedie vlastné voľnočasové centrum v Leopoldove. Slovami: „Netreba sa báť, nie je to ľahké, ale nie je to nemožné,“ podporuje bronzový absolvent Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu ostatných mladých ľudí v tom, aby si išli za svojimi snami.

Príkladom je aj Matúš Matušák, mladý slovenský youtuber, ktorý sa vďaka DofE naučil rapovať, natočil vlastný videoklip, pravidelne športoval a zažil dobrodružnú expedíciu. „Aj ja som kedysi veľa vecí, ktoré ma zaujali, odkladal na neskôr. Práve DofE ma naučilo lepšie pracovať s časom a tak sa naplno venovať viacerým aktivitám, dodáva.

Viktória Ivaničová bola tiež jednou z ocenených. Na svojej škole vytvorila a viedla projekt premeny školského dvora, keďže už dlho cítila nedostatok zeleného priestoru, ktorý by slúžil tak spolužiakom, ako celej škole. „Vďaka DofE som mala po prvý krát možnosť vymyslieť a viesť vlastný projekt, veľmi ma to nakoplo, a už teraz sa teším na ďalšie aktivity, do ktorých sa pustím“ približuje.

Peter Čerešník, člen dozornej rady DofE A Group Leasing Director v HR Reavis Group, vo svojom prejave vyzdvihol výnimočnosť programu DofE. „V škole vám hovoria, čo znamená byť dobrý. V práci vám budú tiež hovoriť, čo znamená byť dobrý. V tomto programe si však každý nastavuje svoju vlastnú latku. DofE dokáže každého podporiť v tom, aby prekonával sám seba,“ dopĺňa.

Motorkársky nadšenec a cestovateľ Marek Slobodník vyzdvihol dobrodružnú expedíciu ako súčasť programu DofE, keďže mladým ponúka množstvo nezabudnuteľných zážitkov ale tiež sa vďaka nej naučia lepšie komunikovať a pracovať v tíme.

Pridanú hodnotu programu DofE vidí učiteľka Miriam Frajtová, vedúca programu DofE na svojej škole, aj v súvislosti s rozvojom mladých. „Dnešná škola, žiaľ, nepripravuje ľudí na reálny život. Na programe DofE je úžasné to, že sa mladí vďaka práci na vlastných cieľoch rovnako ako dobrodružnej expedícii naučia byť viac iniciatívni, samostatní, zodpovední, ambiciózni, vytrvalí či smelí. Zlepšujú sa tiež v rozhodovaní a iniciatíve,“ vymenúva.

DofE je medzinárodný vzdelávací program, ktorý rozvíja charakterové vlastnosti mladých ľudí vo veku 14 do 24 rokov. Mladý človek, ktorý chce cenu získať, musí na sebe vytrvalo pracovať a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník aspoň 6 mesiacov a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu. Program pred šesťdesiatimi rokmi založil princ Philip, manžel britskej kráľovnej, a dodnes je jeho patrónom. Ročne ho realizuje 1,3 milióna mladých ľudí v 140tich krajinách sveta. Na Slovensku sa v je v aktuálnom ročníku zapojených vyše tisíc účastníkov. Ocenenie pomáha pri prijímacích skúškach na zahraničných vysokých školách a je plusom aj pri hľadaní zamestnania.

Predchádzajúci Ďalšie novinky Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme