TS: Študenti z Východného Slovenska si prebrali prestížne medzinárodné ocenenie

Naďalej oceňujeme mladých ľudí, ktorí sa neboja veľkých cieľov. Tentokrát sme ich navštívili na východnom Slovensku.

Vo štvrtok sa držiteľmi bronzových cien stalo 61 mladých ľudí z východného Slovenska a Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu si prevzali z rúk Michala Lidaya – riaditeľa Tatra Banky. 

Jedným z nich je Daniel Miko, ktorý pol roka dobrovoľne doučoval rómske deti zo svojej obce. „Vďaka DofE som zistil, že pomáhať ľuďom je skvelé,“ vysvetľuje bronzový absolvent Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu.

Príkladom je aj Vanesa Vrabľová, ktorá cez písanie anglického príbehu a pomáhanie v detskom domove úspešne bojovala so svojou lenivosťou. Vďaka jej účasti v DofE si nie len zlepšila schopnosť manažovať vlastný čas a priemer v škole ale aj pracovať na svojej vytrvalosti. „DofE mi v mnohom pomohlo. Uvedomila som si, že musím na sebe viac a vytrvalo pracovať, ak chcem niečo dosiahnuť,“ dodáva Vanesa.

Viktória Citrákova bola tiež jednou z ocenených. Vďaka náročnému 30km výstupu na dobrodružnej expedícii, ktorá je súčasťou programu DofE, sa presvedčila o potrebe neustále sa prekonávať. „V teréne som si overila svoje schopnosti. Aj vďaka DofE som zistila, že je potrebné sa neustále prekonávať,“ dopĺňa Viktória.

Chiara Frandoferová, ktorá sa 5 mesiacov vytrvalo 6 krát týždenne pripravovala na pol maratón si tiež vo štvrtok prevzala svoje ocenenie. „Na začiatku mi všetci vraveli, že cieľ, ktorý som si stanovila, je príliš náročný. Som šťastná, že sa mi ho však podarilo splniť. Verím, že mi zvýšená sebadôvera pomôže aj v budúcnosti,“ priznáva bronzová absolventka Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu.

Riaditeľ Tatra Banky Michal Liday na slávnostnej ceremónii vyzdvihol dôležitosť vlastností ako vytrvalosť, cieľavedomosť, snaha na sebe pracovať a pomáhať iným, ktoré program medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu rozvíja. „Toto sú práve tie vlastnosti, ktoré sú absolútne výnimočné, lebo majú najväčší vplyv na to, či človek bude v živote úspešný,“ dodal pán Liday.

DofE je medzinárodný vzdelávací program, ktorý rozvíja charakterové vlastnosti mladých ľudí vo veku 14 do 24 rokov. Mladý človek, ktorý chce cenu získať, musí na sebe vytrvalo pracovať a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník aspoň 6 mesiacov a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu. Program pred šesťdesiatimi rokmi založil princ Philip, manžel britskej kráľovnej, a dodnes je jeho patrónom. Ročne ho realizuje 1,3 milióna mladých ľudí v 140tich krajinách sveta. Na Slovensku sa v je v aktuálnom ročníku zapojených vyše tisíc účastníkov. Ocenenie pomáha pri prijímacích skúškach na zahraničných vysokých školách a je plusom aj pri hľadaní zamestnania.