Študenti z Bratislavy si prebrali prestížne britské vyznamenanie

Študenti z Bratislavy si prebrali prestížne britské vyznamenanie

Tiskové zprávy

17. marca 2017

Naďalej oceňujeme mladých ľudí, ktorí sa neboja veľkých cieľov.

Vo štvrtok 16. marca 2017 sa držiteľmi strieborných a bronzových cien stalo 28 mladých ľudí z rôznych škôl v Bratislave a Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu si prevzali z rúk britského ambasádora Andrewa Gartha a šéfa Towercomu Ivana Peschla. Šesť mesiacov až rok systematicky pracovali na svojich cieľoch. Dvadsiati si prevzali bronzovú a osem študentov striebornú cenu.

Jedným z nich je Daniela, ktorá študuje na strednej škole a natočila dokument o tom, aká bola Bratislava v šesťdesiatych rokoch a aká je teraz. “Bolo to zaujímavé miesto pre život, mala svojskú atmosféru, ľudia mestom žili a mala špecifické postavenie aj v rámci Československa,” vysvetľuje bronzová absolventka Medzinárodnej ceny z Edinburghu dôvod, prečo si vybrala práve toto obdobie z dejín hlavného mesta. Do filmu spracovala tri ikony: V-klub, Korzo a Tatra kabaret. 
 
Príkladom je aj Lukáš Žilavý, ktorý si napríklad zaumienil, že prejde za jeden deň na bicykli z Bratislavy do Banskej Bystrice - trvalo mu to vyše 17 hodín. Okrem toho sa pravidelne venoval aj mentálne hendikepovaným deťom v Červenom kríži či sa učil hrať na gitare.
 
Ďalší absolvent Martin Hrabovec našiel dieru na trhu a naprogramoval v rámci DofE aplikáciu na mestskú hromadnú dopravu v Bratislave pre telefóny s operačným systémom Windows.
 
Britský ambasádor Andrew Garth na slávnostnej ceremónii vyzdvihol odhodlanie a pracovitosť stredoškolákov. “Toto je len začiatok, tvrdo na sebe pracujte a využívajte svoj potenciál na vysokých školách či v ďalších zamestnaniach.” povzbudzoval mladých absolventov riaditeľ Národnej kancelárie Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu Marián Zachar.
 
DofE je medzinárodný vzdelávací program, ktorý pred šesťdesiatimi rokmi založil princ Philip, manžel britskej kráľovnej a dodnes je jeho patrónom. Ročne ho realizuje 1,3 milióna mladých ľudí vo veku od 14 do 24 rokov v 140tich krajinách sveta. Na Slovensku sa v je v aktuálnom ročníku zapojených vyše tisíc účastníkov.
 
Mladý človek, ktorý chce cenu získať, musí na sebe vytrvalo pracovať a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník aspoň 6 mesiacov a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu. Ocenenie pomáha pri prijímacích skúškach na zahraničných vysokých školách a je plusom aj pri hľadaní zamestnania.

Predchádzajúci Ďalšie novinky Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme