Mladých Slovákov nezastavili ani zatvorené školy. Preberajú si medzinárodné ocenenie

Mladých Slovákov nezastavili ani zatvorené školy. Preberajú si medzinárodné ocenenie

Tiskové zprávy

15. novembera 2021

Sedemnásťročná Ema sa naučila Popolušku v posunkovej reči. Maturant Matúš získal grant a spolu so spolužiakmi spustil rekonštrukciu historickej veže na gymnáziu. Mladý Košičan Daniel v detskej izbe vytvoril album, ktorý má na Spotify 2 milióny prehratí. Bratislavčanka Sarah prešla na bicykli za 10 hodín 120 km.

Toto je len zlomok z vyše 1300 mladých ľudí, ktorí si pred pár dňami za svoju vytrvalosť a cieľavedomosť prebrali významné ocenenie Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (v skratke DofE). 

Ich úspechy, ktoré nezastavila pandémia ani zavreté školy sme oslávili na online ceremónii vo štvrtok 4. novembra o 17:00. 

Na slávnostnom online podujatí sme predstavili prvý mini dokumentárny film z dielne DofE. Prihovorila sa prezidentka Zuzana Čaputová, študentov pozdravili a pogratulovali im zaujímavé osobnosti a o svoje unikátne zážitky z náročného obdobia minulého školského roka sa s nami podelili desiatky Dofákov, ich učitelia, riaditelia škôl či župani. Podujatie moderoval Vlado Varecha z rannej šou rádia Európa 2. 

 
“Pandémia koronavírusu a zatvorené školy boli veľmi náročným obdobím v živote mladých ľudí. No z výpovedí Dofákov vieme, že im program DofE pomáhal zvládnuť tieto dni, priniesol do ich životov nové zážitky, potrebnú rutinu a častokrát dôvod či zmysel ráno vstať z postele,” vraví zakladateľ a riaditeľ DofE na Slovensku, Marián Zachar. “Sme veľmi hrdí na vyše 1300 mladých ľudí, ktorí na sebe makali aj minulý školský rok a získávajú toto významné ocenenie,“ dodáva.
 
Nové zážitky a dobrodružstá
 
Mladý človek, ktorý chce ocenenie DofE získať, musí na sebe vytrvalo pracovať 6-18 mesiacov a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu. 
 
“Som hrdá na to, že mi program DofE pomohol viac sa zorganizovať a robiť na veciach systematickejšie. Vždy som bola dobrodružná povaha a DofE mi pomohlo skúsiť nové veci a dotiahnuť ich do konca,” vysvetľuje Ema Horská, jedna z ocenených.
 
Ocenenie DofE uznávajú nielen zahraničné univerzity ale aj veľké firmy na Slovensku, keďže zapojení študenti sa vďaka tejto skúsenosti učia ako nastavovať ciele v rôznych oblastiach svojho života, cibria svoju vytrvalosť a motiváciu kráčať za tým, čo si na začiatku svojej cesty zaumienili, zažívajú nové zážitky a spoznávajú nových priateľov. 
 
“Mladým ľuďom tak dávame možnosť zažiť si pocit radosti a uspokojenia z dosiahnutých cieľov,” vysvetľoval princ Philip, vojvoda z Edinburghu, ktorý tento program založil pred vyše 65 rokmi. Dnes sa ročne na celom svete vo vyše 130 krajinách do DofE zapája vyše 1,3 milióna mladých ľudí.
 
Slováci na sebe makajú už sedem rokov
 
Program DofE sa na Slovensku teší veľkému záujmu. Momentálne je doň zapojených vyše 200 škôl a organizácií a viac ako 1000 učiteľov a pracovníkov s mládežou, ktorí mladým ľuďom pomáhajú pri plnení ich DofE cieľov a aktivít. Podporu má aj zo strany všetkých ôsmich vyšších územných celkov.
 
V priebehu minulého školského roka na sebe makali stovky mladých ľudí po celom Slovensku. A vyše 1300 z nich sa podarilo program úspešne ukončiť a získať tak svoje cenné ocenenie. 

Spísané inšpiratívne príbehy Dofákov, ktoré môžete voľne použiť 

K dispozícii máme tiež fotografie mladých a video rozhovory
 
Bratislavčanka Sarah prešla na bicykli 120 km za 10 hodín. 
Jej cestu za zlatým ocenením DofE, o tom, ako prežívala obdobie Korony a čo jej táto skúsenosť dala, si môžete pozrieť v 15 minútovom dokumentárnom filme DofE. 
Film je možné pozrieť tu.
 
 
Košičan v detskej izbe vytvoril album, ktorý má na Spotify 2 milióny prehratí 
 
 
 
Popoluška v posunkovej reči? Aj toto dokáže Ema v sedemnástich
 
 
 
Stredoškolák z Liptovského Mikuláša získal grant na opravu historickej veže
 
 
V prípade akýchkoľvek otázok či záujmu o rozhovor neváhajte kontaktovať komunikačnú manažérku DofE Simonu Lučkaničovú, 0905 459 624, simona.luckanicova@dofe.sk
 
 

Predchádzajúci Ďalšie novinky Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme