Mladí Slováci prekonali samých seba a získali cenu britskej kráľovskej rodiny

Mladí Slováci prekonali samých seba a získali cenu britskej kráľovskej rodiny

Tiskové zprávy

22. júna 2016

BRATISLAVA: Viac ako 70 mladých ľudí dnes (21. 6. 2016) v Primaciálnom paláci prevzalo z rúk veľvyslanca Spojeného kráľovstva prestížne ocenenie britskej kráľovskej rodiny. Svojou účasťou ocenených poctil aj pán prezident Andrej Kiska, ktorý ocenil veľké úsilie, ktoré museli študenti stredných škôl vynaložiť, aby Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (DofE) získali.

DofE je medzinárodný vzdelávací program, ktorý pred šesťdesiatimi rokmi založil princ Philip, manžel britskej kráľovnej a dodnes je jeho patrónom. Ročne ho realizuje 1,3 milióna mladých ľudí vo veku od 14 do 24 rokov v 140tich krajinách sveta. Na Slovensku sa v pilotnom ročníku 2015/2016 zapojilo 181 účastníkov.

Mladý človek, ktorý chcel cenu získať, musel na sebe vytrvalo pracovať a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník aspoň 6 mesiacov a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu. „Program je flexibilný v tom, že mladí si v jednotlivých oblastiach sami volia aktivity, ktoré ich bavia alebo zaujímajú.vysvetlil Miloš Ondrášik, manažér programu, ktorý vyhodnocoval udelenie cien na Slovensku. Napríklad, Peter Mlkvík sa vďaka programu naučil mandarínsku čínštinu, Jozef Tanzer prešiel kurzom umelej inteligencie a Ema Gúthová pomáhala deťom v detskom domove v Malackách.

V pilotnom ročníku programu v Bratislavskom kraji, zo 181 mladých ľudí v pilotnom ročníku, 86 dosiahlo stanovené ciele vo všetkých oblastiach a boli ocenení bronzovými a striebornými cenami.

Na odovzdávaní Medzinárodných cien vojvodu z Edinburghu sa zúčastnil aj prezident Andrej Kiska. , ktorý povzbudil ocenených slovami, že aj medzi nimi možno sedí budúci prezident. Zaželal im, aby semienka aktivít, ktoré programom zasiali, ďalej rástli a rozvíjali sa. Potom sa z nich stanú vedci a vedkyne, riaditeľia a riaditeľky a iné významné osobnosti pre túto krajinu.

Až 94% zapojených sa vďaka programu DofE začalo angažovať v dobrovoľníckych aktivitách, 74% z nich tento program motivoval k rozvoju ich talentu a viac ako polovica potvrdila, že športovala viac ako predtým. Podľa prieskumu je prínosom programu pre absolventov naučenie sa vytrvalosti, cítia sa tiež byť viac sebaistý a pozitívnejšie hľadia na svoju budúcnosť. (Viac výsledkov prieskumu v prílohe.)

„Program rozvíja najmä charakterové vlastnosti a postoje ako vytrvalosť, zodpovednosť, cieľavedomosť či vnútornú motiváciu, ktoré pomáhajú mladým ľuďom v živote uspieť.“ poznamenal riaditeľ Národnej kancelárie, Marián Zachar. Absolvovanie programu, dokonca, pridáva celosvetovo na renomé absolventom  pri prijímacích pohovoroch do firiem a na prestížne univerzity, ako Harvard, Oxford, či Cambridge, ktoré absolventov DofE uprednostňujú.

DofE už v minulosti, v zahraničí absolvovalo viacero úspešných Slovákov. Napríklad, Michaela Musilová,  ktorá spolupracovala s americkou NASA, bola absolventka DofE na CalTech a Univerzity v Bristole, alebo Matej Sapák, ktorému DofE pomohol dostať sa na Harvard. Program reálne dokazuje, že každý má potenciál v živote uspieť, ak sa sústredí na oblasti, ktoré si volí sám, na základe svojich záujmov a silných stránok. Veríme, že aj spomedzi dnes ocenených budeme čoskoro počuť podobne úspešné príbehy, vyjadril Marián Zachar.

V  závere podujatia prezident Andrej Kiska, symbolickým úderom na zvon, odštartoval celonárodné prihlasovanie nových účastníkov do programu. Zároveň im poprial veľa motivácie k dosahovaniu svojich cieľov. Od septembra tohto roka bude Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu fungovať vo všetkých krajoch Slovenska. Zástupcovia Národnej kancelárie veria, že do programu sa v novom školskom roku zapojí aspoň tisíc nových účastníkov.

Predchádzajúci Ďalšie novinky  

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme