DofE stále rastie. 240 študentov si prebralo cenu v Gbeľanoch

DofE stále rastie. 240 študentov si prebralo cenu v Gbeľanoch

Tiskové zprávy

19. septembra 2018

Študenti na sebe tvrdo pracovali. Teraz si prebrali na ceremónii v Château Gbeľany Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu.

Oceňujeme mladých ľudí, ktorí sa neboja veľkých cieľov. A je ich čím ďalej viac. Úspešným absolventom z Trenčianskeho, Žilinského a Banskobytrického kraja odovzdal bronzové ceny aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva na Slovensku pán Andrew Garth.

Mladých ľudí podporil i Chief Creative Director v Exponea Michal Pastier, členovia skupiny S Hudbou Vesmírnou, šéf Towercomu Ivan Peschl a aj člen boardu HB Reavis Peter Čerešník. Na odovzdávaní sa zúčastnil aj bystrický župan Ján Lunter.

Fotka gymnazistu sa dostala do svetového výberu

Jedným z ocenených je Alec Borový, ktorý ešte študuje na strednej a už má na konte úspech, ktorý určite ovplyvní jeho budúcu kariéru. Jeho minimalistická snímka,ktorá vznikla vďaka účasti v programe DofE, sa totiž dostala medzi top fotografie roka, ktoré vyberá komunita VSCO. VSCO je aplikácia a zároveň sociálna sieť, ktorá združuje milovníkov fotografie. Už v roku 2016 mala vyše 30 miliónov užívateľov. „Vďaka DofE som si našiel čas a každý týždeň som pravidelne pracoval na tom, aby som si naštudoval základy teórie a skúšal to v praxi,” vysvetľuje Študent z Dubnice nad Váhom. Preto sa učil nové postupy a viac fotil.

Kristína oživila rodinnú tradíciu

Kristína Vrábová z Gymnázia sv. Františka z Assisi v Žiline napríklad vdýchla život 50 ročnej 2-oktávovej harmonike, ktorú mala po mame a naučila sa na nej hrať. “Bolo to pre mňa také symbolické, dala som ju opraviť a vďaka programu som sa dokopala k tomu, aby som si našla čas a pravidelne na nej trénovala,” vysvetľuje. Okrem toho sa naučila strieľať z luku. “Bolo to náročné zladiť toľko aktivít, ale aspoň viem, že to dokážem, chcem pokračovať ďalej,” vyhlasuje čerstvá držiteľka ceny.

Strojár okúsil dizajn. A vyrobil zaujímavé lodičky

Viete si predstaviť strojára, ktorý vyrobí dizajnové topánky? A nie hocijako, ale rovno tradičnou starodávnou technikou, ktorá má pôvod v 15. storočí v Ázii? Absolvent DofE, Martin Maťašeje, zo Strednej odbornej školy z Partizánskeho, sa tým môže pochváliť. Po pol roku zvládol metódu kašírovania.

“Za všetko vlastne môže môj učiteľ, nevedel som si na začiatku programu určiť cieľ a nakoniec som vďaka nemu vyskúšal niečo nové,” vysvetľuje čerstvý držiteľ bronzovej ceny.

Mladí ľudia pomáhajú starším. S nadšením

Treba ísť vždy za svojím snom. Aj keď máte už svoj vek a žijete v domove dôchodcov. Pretože možno aj vy narazíte na niekoho, ako je osemnásťročná Katarína, ktorá vám pomôže urobiť krok k jeho naplneniu. Napríklad tak, že vám počas svojej dobrovoľníckej činnosti v DofE pomôže nainštalovať do počítača Word, aby ste mohli napísať svoje pamäte. A povzbudí vás. Aj takáto drobnosť môže zlepšiť deň, či dokonca život.

Katarína Prokopová z Gymnázia Antona Bernoláka v Námestove sa rozhodla, že spolu so svojím spolužiakom Mariánom spríjemnia dni starším ľuďom v domove dôchodcov. Trávili s nimi čas, počúvali ich príbehy, kŕmili ich, masírovali, prebalovali, pomáhali im na ceste do kaplnky, modlili sa s nimi.

Cena pomáha pri hľadaní práce aj pri prijímačkách

Mladý človek, ktorý chce získať bronzovú cenu v programe Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu, musí na sebe vytrvalo pracovať a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, zlepšovať okolie cez dobrovoľníctvo, a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu. Program môže absolvovať na svojej škole či na otvorenom miestnom centre.

Vďaka systematickej práci na svojich cieľoch sa zlepšujú v time manažmente, pestujú si sebavedomie, vytrvalosť a cieľavedomosť, pomáhajú druhým, zbierajú zážitky, či učia sa práci v tíme na dobrodružných expedíciách.

Vo svete toto ocenenie pomáha pri prihlasovaní sa na vysokú školu a je veľkým plusom pri pracovných pohovoroch. Zamestnávatelia môžu v budúcnosti pri držiteľoch Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu zúročiť ich cieľavedomosť a doťahovanie vecí do úspešného konca.

Zapojených je vyše dvetisíc mladých

Na Slovensku sa do programu DofE zatial zapojilo viac ako 2200 mladých a vyše 160 Miestnych centier - škôl a organizácií po celom Slovensku, a to od Veľkých Levárov až po Sninu.  

Partnermi Národnej kancelárie sú LEAF, CBRE, ČSOB, Exponea, Karpatská nadácia, Macquaire, Nadácia SLSP, Nadácia VÚB, PWC, Shell, Tatra banka, Towercom, Západoslovenská distribučná či Trenčiansky samosprávny kraj. Mediálnym partnerom ceremónie je TV Raj.

Všetky fotografie nájdete na našom Facebooku.

O ceremónii a úspechoch absolventov písali napríklad Dobré noviny, SME, Hospodárske noviny, TASR, portál pre mladých startitup.sk, TV Raj, Žilinský večerník, portál fičí.sk, The Click či Žiliňák.sk.

 

 

 

Predchádzajúci Ďalšie novinky Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme