Zlepšila som hodiny a žiaci si ich užívajú. Vyskúšajte mentorský program aj vy

Zlepšila som hodiny a žiaci si ich užívajú. Vyskúšajte mentorský program aj vy

Príležitosti pre dobrovoľníkov

22. mája 2017

Zapojte sa aj vy do unikátneho programu Individuálny rozvojový program učiteľa (IRPU), ktorý organizuje nezisková organizácia LEAF.

Už viac neprednáša ale dáva priestor mladým, aby boli na jej hodinách aktívni. “Naučila som sa novým metódam, žiaci si moje hodiny viac užívajú,” opisuje svoje skúsenosti Eva Hyrossová z Gymnázia Pezinok.

Eva má 55 rokov a je nadšenou učiteľkou dejepisu. Zapojila sa do programu Individuálny rozvojový program učiteľa (IRPU), ktorý organizuje nezisková organizácia LEAF a nevie si program vynachváliť. Teraz vám Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu prináša šancu prihlásiť sa do tohoto oceňovaného programu, ktorý vedú známe osobnosti vo vzdelávaní aj vám!

Dávam priestor študentom

Eve veľmi pomohla spätná väzba od mentora a odporúčania, ktoré využíva v práci dodnes. “Je pre mňa dôležité, aby si žiaci z hodiny vzali čo najviac. Teraz pracujú a pripravujú sa viac doma a na hodine majú šancu prejaviť sa,” vysvetľuje pedagogička, ktorá je zároveň aj Vedúcou programu v DofE.

Obrovským prínosom pre ňu boli aj stretnutia s podobne naladenými učiteľmi, ktorí chcú meniť školstvo a robiť veci lepšie. “Naučila som sa nové metódy a naplnilo ma to nadšením, lebo verím, že sa dá naše školstvo zlepšovať,” hovorí Eva. A navyše cítila veľkú dávku podpory a povzbudenia od svojho mentora. “Netreba sa toho báť, nie je to o kritike, ale zlepšovaní sa.”

IRPU čaká aj vás

Program je tvorený osobnými stretnutiami učiteľa s mentorom v triede i mimo nej s frekvenciou približne raz za dva až tri týždne (cca 10-15 stretnutí). Stretnutia pozostávajú z návštevy vyučovacích hodín učiteľa a následného spoločného rozboru hodiny z didaktického aj osobnostného hľadiska. Program prebieha priamo na škole a učiteľ kvôli nemu nemusí nikam cestovať.

Mentoring prebieha osobne, teda mentor prichádza za učiteľom priamo do školy, alebo online, kedy učiteľ zhotoví zo svojej hodiny videozáznam a ten následne rozoberajú spolu s mentorom cez skype.

Garantom programu a jedným z mentorov je Dávid Králik. Program IRPU prichádza do slovenských škôl už po piatykrát a v posledných rokoch sa teší stále väčšej popularite zo strany učiteľov.

 Podľa doterajších skúseností učiteľovi pomáha najmä:

  • Zlepšovať organizáciu hodiny a zvyšovať jej efektívnosť
  • Posilňovať radosť z učenia a nachádzať nové zaujímavé metódy
  • Zlepšovať komunikáciu so žiakmi a disciplínu v triede
  • Objavovať kreativitu a slobodu v učení
  • Zapájať študentov do vyučovania a pracovať s feedbackom

Účastnícky poplatok za 8 mesačný program pre jedného učiteľa je symbolických 10 eur, táto suma sa platí v úvode programu. Celkové náklady na program sú mnohonásobne vyššie, ale neznáša ich učiteľ. Viac info o platbách TU.

Do programu sa môžu prihlásiť všetci učitelia stredných škôl, gymnázií a II. stupňa základných škôl. Program IRPU je výberovým programom, pričom rozhodujúcimi kritériami výberu uchádzačov sú: silná vnútorná motivácia, ochota a chuť pracovať na sebe („drive“ uchádzača) a potenciál robiť zmeny - vedúci programu z DofE budú mať pri výbere značnú výhodu.

Prihlášky môžete vypĺňať TU.

Predchádzajúci Ďalšie novinky Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme