Vytrvalosť je dôležitejšia ako vysoké IQ, píše o nás časopis .týždeň

Vytrvalosť je dôležitejšia ako vysoké IQ, píše o nás časopis .týždeň

Napisali o nás

5. mája 2017

Rozhovor s riaditeľom Národnej kancelárie prináša časopis .týždeň na svojom webe.

Stretáva učiteľov, ktorí chcú pre žiakov viac. Sám je príkladom toho, kam neformálne vzdelávanie môže človeka posunúť. Marián Zachar o Medzinárodnej cene vojvodu z Edinburghu.

 
.čomu si sa venoval pred Medzinárodnou cenou vojvodu z Edinburghu?

Vyštudoval som politológiu a medzinárodné vzťahy, odbor tak široký, že s ním človek môže robiť všetko (Smiech.) Na slovenskej vysokej škole som študoval asi dva týždne, nebola to veľmi pozitívna skúsenosť, a tak som potom šiel do Prahy, na Sorbonne v Paríži som bol rok. A potom som šiel rovno pracovať. Z hľadiska formálneho vzdelávania som začiatočník. Mám ukončený len bakalársky stupeň. No je to asi len ďalší dôkaz toho, že v súčasnom svete formálne vzdelanie nie je také kľúčové ako skúsenosti, ktoré vie človek získať popri tom.

.po skúsenostiach zo sveta si sa vrátil a rozhodol založiť vzdelávací program. Prečo?

Už na strednej škole ma zaujímalo, ako mať na spoločnosť dopad a pozitívne ju ovplyvniť. Kým som bol vo Francúzsku, pracoval som na českej ambasáde. Chcel som v praxi vidieť, ako fungujú medzinárodné vzťahy. Zistil som, že to nemôžem robiť. Reálny dopad vecí, na ktorých tam človek pracuje, je mikroskopický. To som nechcel.

.ako si sa dostal k Medzinárodnej cene vojvodu z Edinburghu? Absolvoval si program?

Nie. Keď som robil na ministerstve školstva ešte za Eugena Jurzycu, kolega Matej Sapák, ktorý program absolvoval, mi rozprával, ako to funguje, čo mu to dalo. Jeho príbeh ma dostal. Bežný chalan, ktorý prišiel do Anglicka, robil nejaké aktivity, ale nevedel ešte, čo chce od života. Program mu dodal sebavedomie a možnosť vyskúšať veci, ku ktorým by sa inak nedostal – napríklad expedíciu v Škótsku, počas ktorej musel prekonať sám seba. Túto skúsenosť opísal aj v prihláške na Harvard, kde ho na jej základe prijali. A dnes tento človek na Slovensku vedie LEAF Academy, progresívnu medzinárodnú školu v Bratislave.

CELÝ ROZHOVOR NÁJDETE TU.

Predchádzajúci Ďalšie novinky Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme