Vypuknutie vírusu COVID-19

Vypuknutie vírusu COVID-19

Novinky

11. marca 2020

Ako pracovať na svojich DofE cieľoch aj počas vypuknutia vírusu COVID-19. Nápady, ktoré pomôžu účastníkom pokračovať v ich DofE ceste aj z pohodlia a bezpečia domova.

Výskyt vírusu COVID-19 ovplyvňuje život miliónom ľudí na celom svete. Na mnohých miestach na Slovensku sú školy či mládežnícke organizácie zatvorené a ľuďom je odporúčané zdržiavať sa doma z dôvodu zamedzenia šírenia vírusu. 

 

Pre účastníkov DofE môžu tieto nariadenia obmedziť pokračovanie v ich DofE aktivitách. Existuje však mnoho spôsobov, ako môžu Dofáci pokračovať vo svojich aktivitách aj naďalej, zostať tak aktívni, zdraví, a úspešne bojovať s nudou či samotou doma.  

 

Nižšie nájdete niekoľko kreatívnych nápadov, ako pokračovať v plnení DofE aj v týchto obmedzených podmienkach. 

 

Rozvoj talentu

 

Oblasť rozvoj talentu sa dá realizovať aj z pohodlia domova. Ak sa učíte hudobný nástroj alebo nový jazyk, skúšate nové recepty, navrhujete softvér, maľujete, či tvoríte iné umenie, je pravdepodobné, že máte doma všetky potrebné nástroje, aby ste mohli pokračovať v dosahovaní vášho cieľa. 

 

Ak doma vhodné podmienky na realizáciu svojho talentu nemáte, hľadajte iné spôsoby, ako môžete pokračovať v naplnení svojho cieľa - napríklad si pozrite youtube videá - tutoriály, alebo spravte si nejaký online kurz týkajúci sa danej aktivity. 

 

Šport

 

Táto oblasť je o udržiavaní zdravého životného štýlu a zvyšovaní športovej kondície. Bez ohľadu na aktivitu a cieľ, ktorý ste si vybrali v oblasti Šport, existuje veľa spôsobov, ako pokračovať vo zvyšovaní svojej kondičky aj doma. Pozrite si online cviky či zostavy, ktoré môžete robiť doma, aby ste makali na svojej kondícii, koordinácii, reflexoch, flexibilite či fyzickej sile. Youtube sa video tutoriálmi len tak hemží. Zaručene vám to pomôže pri dlhodobom plnení svojho športového cieľa.

 

Dobrovoľníctvo

 

Oblasť dobrovoľníctvo sa môže javiť ako náročná na realizáciu na diaľku, najmä ak ste si vybrali skupinovú aktivitu so svojimi rovesníkmi alebo ak váš cieľ vyžaduje, aby ste navštívili konkrétne miesto mimo svojho domova. Vždy však existujú činnosti, ktoré možno vykonávať z domu a ktoré prispievajú k vášmu celkovému cieľu. Čo tak plánovať doma ďalšie aktivity, ktoré budete s deckami v detských domovoch, seniormi, či zvieratkami vykonávať o pár týždňov, keď sa svet trocha ustáli? Môžete tak spraviť individuálne alebo sa spojiť s vašimi spolu-Dofákmi a brainstormovať cez online chat/skype spolu. Môžete sa tiež venovať výskumu, príprave prezentácii alebo pomoci so sociálnymi médiami organizáciám, kde zvyčajne dobrovoľníčite. 

 

Dobrodružná expedícia a rezidenčné projekty 

 

Oblasti Dobrodružná expedícia a rezidenčné projekty sú najnáročnejšie na realizáciu počas tohto obdobia. Mnohé expedície a pobyty v zahraničí sa zrušili či posunuli z dôvodu zabránenia šírenia vírusu. 

 

To však neznamená, že všetok progres na vašej príprave sa musí zastaviť. Ak už máte expedičný tím, pustite sa spoločne cez online chat/maily do plánovania trasy či brainstormovania účelu expedície.

 

Existuje veľa online videí a článkov o tom, ako rozvíjať vaše navigačné schopnosti, základy prvej pomoci, získavať informácie o životnom prostredí, učiť sa “ako prežiť v prírode” a mnohé iné, ktoré môžete robiť doma. Je dôležité zostať v kontakte so svojím tímom a Hodnotiteľom/Školiteľom dobrodružnej expedície, aby ste si mohli byť istí, že keď sa vaša škola alebo organizácia znovu otvorí a vy sa budete môcť vydať na dobrodružnú expedíciu, budete pripravení!

 

Ak ste zlatí účastníci, pokojne sa aktívne pustite do hľadania a plánovania vášho rezidenčného projektu.

 

Vo všetkých štyroch oblastiach platí:

  1. Kreativite sa medze nekladú. 
  2. Určite sa o tomto medzi-období zmieňte aj v zápiskoch ORB, popíšte, čomu sa tieto dni doma venujete a prečo je tomu tak. Pokojne pripojte fotky či videá.

 

Podstatná informácia na záver:

K zastaveniu šírenia koronavírusu môžeme prispieť dodržiavaním jednoduchých zásad. Odporúčania Úradu verejného zdravotníctva SR nájdete na tomto linku. Nezabudnime, že umývanie rúk je najefektívnejším spôsobom prevencie.

 

Predchádzajúci Ďalšie novinky Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme