Vojvoda z Edinburghu odchádza na dôchodok, patrónom programu zostáva naďalej

Vojvoda z Edinburghu odchádza na dôchodok, patrónom programu zostáva naďalej

Novinky

3. augusta 2017

Náš zakladateľ princ Philip, vojvoda z Ediburghu, absolvoval po 65 rokoch služby posledné verejné vystúpenie a od dnes si užíva zaslúžený dôchodok.

v roku 2009 sa stal najdlhšie slúžiacim partnerom britského panovníka a je najstarším mužským členom kráľovskej rodiny všetkých čias.
Ozaj a okrem iného stihol 637 zahraničných návštev, predniesol 5493 prejavov a napísal 14 kníh. Tomu sa hovorí vytrvalosť a cieľavedomosť!

 Medzinárodnú cenú vojvodu z Edinburghu založil pred šesťdesiatimi rokmi a dodnes je jej patrónom. Ročne program realizuje 1,3 milióna mladých ľudí vo veku od 14 do 24 rokov v 140 krajinách sveta. 
Princ je okrem iného predsedom alebo členom viac než 780 organizácií. Takmer 20 rokov je tiež šéfom britskej pobočky Svetového fondu na ochranu prírody (WWF). Naďalej bude ich patrónom, ale nebude sa aktívne zúčastňovať na oficiálnych akciách, píše agentúra SITA.

Buckinghamský palác uviedol, že princ už nebude prijímať nové pozvánky na návštevy, „hoci je možné, že sa rozhodne z času-na čas navštíviť niektoré verejné akcie“. BBC pripomenula, že do ústrania odchádza najstaršie slúžiaci kráľovský manžel.

Princ Philip, vojvoda z Edinburghu, gróf z Merioneth a barón Greenwich sa narodil ako princ Philipos Grécky a Dánsky v roku 1921 na Korfu. Počas zasnúbenia s kráľovnou Alžbetou II. bol známy ako Lieutenant Philip Mountbatten.

Počas druhej svetovej vojny slúžil v britskom námorníctve, bojoval proti nacistickému Nemecku. Keď Alžbeta nastúpila na trón, vzdal sa vojenskej kariéry, aby mohol manželku podporovať v jej poslaní.

S kráľovnou Alžbetou II. majú štyri deti (Charles, Anna, Andrew a Edward) a osem vnúčat. 

Snímka: instagram/Royal family

Predchádzajúci Ďalšie novinky Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme