Tipy, ako efektívne využívať čas pri vedení DofE

Tipy, ako efektívne využívať čas pri vedení DofE

Novinky

22. septembra 2017

Všetko v DofE zavisí od vášho času, ktorý tomuto programu venujete. Keďže tento čas je vzácny, zozbierali sme niekoľko typov, ako s ním narábať efektívne. Nechajte sa inšpirovať skúsenosťami z ďalších miestnych centier, ako dať mladým ľuďom šancu robiť DofE a pri tom všetko stíhať.

10 tipov, ako efektívne využívať čas pri vedení DofE

Vytvorte si systém v kontrolovaní ORB

Pokiaľ hneď na začiatku roka zavediete jasný a striktný systém, ušetríte si množstvo času naháňaním účastníkov a dopisovaním zápiskov. Prinášame vám niekoľko nápadov, ktoré môžete vyskúšať alebo sa nimi aspoň inšpirovať:

1. Dajte účastníkom jasné pravidlo, že výhovorky na ORB naplatia. Pokiaľ im niečo nefunguje, nech napíšu regionálnemu manažérovi alebo manažérke. My sa o nápravu postaráme a im nedáme alibi sa vyhovárať.

2. Stanovte si do kalendára na celý rok jasný termín, kedy študentom kontrolujete ORB. Napríklad každý druhý týždeň v nedeľu poobede. Dajte im to dopredu vedieť.

3. Vytvorte si systém oranžovej a červenej karty. Oranžovú kartu im vystavte, keď im chýbajú zápisky pri prvej kontrole ORB a červenú, keď zápisky do ďalšej kontroly nedoplnia. Červená karta znamená, že musia začať oblasť odznova.

4. Účastníkom poraďte, aby si vytvorili pozitívny návyk. Je veľmi pravdepodobné, že keď študenti plnia DofE, tak po každej splnenej hodine si dajú nejakú odmenu. Je dobré sa s nimi porozprávať o tom, čo pre nich takúto odmenu predstavuje (na čo sa tešia, čo spravia ako prvé, keď dokončia úlohu). Môže to byť, že si pozrú fecebook po tom, ako sa doučia jazyk alebo po športe zájdu na kofolu. Je takmer isté, že niečo pre nich mentálne hrá úlohu odmeny. Ak si chcú oľahčiť zapisovanie do ORB, aby nezabudli, užitočné je vytvoriť si návyk tak, aby po danej aktivite nasledovalo hneď zapísanie si aktivity do ORB a až potom odmena. Ďalším opakovaním si návyk upevňujú až im to príde bežné a zapisovanie nebude viac problém.

Vytvorte si stabilnú komunikáciu

Je stratou času stále skúšať rôzne typy komunikácie, aby ste sa s účastníkmi spojili. Pár rád ako ušetriť čas pri komunikácii

5. Hneď na začiatku sa dohodnite na jednej forme komunikácie. Napríklad facebook skupina, spoločná konverzácia na facebooku, mailové alebo sms vlákno. Účastníkom musí byť jasné, že sledovať si komunikáciu je ich zodpovednosť.

6. Spravte si hneď na začiatku zoznam kontaktov na účastníkov. Keď si hneď na začiatku vytvoríte zoznam napríklad v Exceli, stojí vás minimum času skopírovať všetky maily a hromadne im napísať. Mnohé telefóny zase umožňujú vytvoriť skupinu kontaktov v adresári. Ak si tam dáte všetky čísla účastníkov, poslať hromadnú sms vám zaberie len pár sekúnd.

Plánujte vopred

Keď plánujete expedíciu len pár týždňov dopredu, môže sa zdať, že potrebujete mať vyštudovanú kombinatoriku, aby ste vedeli zladiť kto kedy môže a kto kedy kam ide. Pritom je to úplne zbytočná strata času.

7. Stanovte si už teraz termíny pre prípravu, cvičnú a kvalifikačnú expedíciu. Jasne tým dáte najavo, že expedícia je priorita. Účastníci tak budú vedieť, že v tom termíne už nemôžu plánovať nič iné, čo im počas roka do toho príde. Termín môžete dať hneď vedieť aj rodičom, aby tam pre svoje deti nič iné neplánovali.

8. Rovnakým princípom rozplánujete aj osobné stretnutia. Dohodnite sa na pravidelnom stretnutí v rovnaký čas v pravidelných intervaloch. Dajte si pravidlo, že stretnutie platí stále pokiaľ si nedáte vedieť inak.

Mentálne sa nastavťe na zodpovednosť študentov

Vašou úlohou nie ja starať sa o to, aby všetci program dokončili aj keď sami nechcú. Omnoho viac študentom dáte, keď ich naučíte zodpovednosti.

9. Nastavte hneď na začiatku atmosféru, že je úlohou účastníkov prevziať zodpovednosť za seba, ak chcú cenu získať.

10. Akékoľvek pravidlá si stanovíte, snažte sa ich nemeniť.

Nezabúdajte na to, že nič nebude hneď fungovať na 100%, ale stále je omnoho ľahšie jednotlivo komunikovať s účastníkmi, ktorí systém nedodržia, ako bez systému riešiť všetko naraz.

Bonusová rada: Viacerým sa ťahá lepšie. Pokiaľ máte to šťastie, že vaši kolegovia a kolegyne javia o program záujem, motivujte ich nech sa zapoja. Stále nové a nové školenia sú pre nich dostupne tu na stránke programu.

Každá pomocná ruka je dobrá. 5 rád pre vás, ako jednoducho zapojiť do DofE ďalších kolegov

Ak chceš niečo zmeniť, musíš motivovať iných, aby sa zmenili tiež. Zároveň platí, že aj DofE sa robí ľahšie, keď vám má kto pomôcť. Práve preto vám ponúkame päť tipov, ako pre DofE získať ďalších kolegov a kolegyne.

Dobré správy sa šíria samé.

1. Prezentujte výsledky študentov. Z každej ceremónie sú fotky, videá, tlačové správy a rozhovory niekoľkých účastníkov DofE v médiach. Vypýtajte si priestor pochváliť sa absolventmi napríklad na porade. Zdieľajte správu z ceremónie na sociálne siete školy a web. Stará dobrá nástenka tiež nie je zlá, stačí vytlačiť fotky, články a máte dostatok obsahu. Ak neviete, kde ich nájsť, stačí nám napísať a radi pomôžeme.

2. Zapojte mentorov na škole. Niektorí účastníci možno počas minulého roka robili DofE aj za pomoci iných učiteľov na škole. Je vysoko pravdepodobné, že takíto učitelia už program poznajú a vedia, aké má výsledky. Skúste sa ich opýtať, či sa nechcú do programu zapojiť ako vedúci. Organizujeme stále nové a nové školenia, prihlásiť sa môžu kedykoľvek tu na stránke programu.

3. Využite expedície. Záverom každej expedície je prezentácia výstupov od študentov. Z každej expedície sú nejaké fotky, video a zážitky. Nezaberie vám to veľa času na takúto prezentáciu pozvať aj kolegov a možno ich to osloví.

4. DofE robí dobré veci, ktoré je vidieť. Mnoho študentov vrámci DofE pomáha v škole, robia lavičky, čistia areál, doučujú iných spolužiakov, organizujú podujatia a podobne. Treba sa vedieť pochváliť a povedať aj kolegom, že tieto veci sa dejú cez DofE.

5. Využite MeetUpDay. Príďte sa inšpirovať novinkami vo vzdelávaní, zažite si workshopy s top lektormi vo svojom obore a spoznáte ďalších super ľudí v školstve. Stačí, že potom poviete kolegom, ako bolo a aj tým šírite dobrú správu o DofE.

Ako robiť nábor študentov do DofE bez námahy?

Na DofE je super, že to nie je projekt na jeden školský rok, ale je stále otvorený novým a novým študentom. Nábor týchto nových účastníkov pritom vôbec nemusí byť náročný. Stačí využiť to, čo sám program prináša.

1. Použite expedície. Väčšinou si študenti vytvoria z expedície rôzne fotky a videá. Poproste ich nech to zdieľajú na Facebook a Instagram. Sami to môžete dať na facebook školy alebo webovú stránku. Výstupom každej expedície má byť aj prezentácia jej záverov. Spravte tieto prezentácie zaujímavé a pozvite študentov celej školy, nech sa prídu pozrieť. Mladých stále najlepšie osloví to, čo ich spolužiaci a rovesníci sami vytvorili a zažili.

2. Pomôžte si ceremóniou. Z každej ceremónie máme pekné fotky alebo videá. Ak sa k vám nedostanú, obráťte sa na nás a všetko vám pošleme. Tento obsah môžete voľne šíriť ďalej. O ceremónie majú záujem aj média, vďaka čomu si môžete nájsť články a reportáže o DofE a jeho absolventoch a šíriť ich ďalej.

3. Nástenky stále žijú. Ani mladí nežijú len online a osloviť ich môže aj nástenka o DofE s plagátom, fotkami, vytlačeným článkom a príbehmi účastníkov.

4. Radšej vidieť ako počuť. Počuť o DofE je jedna vec ale najviac presvedčí stále až príbeh reálneho človeka, ktorý má program za sebou a dokáže nadšenie a svoje skúsenosti predávať ďalej. Určite takých nájdete medzi svojim absolventmi. Môžete usporiadať prezentáciu na začiatku roka a nechať rozprávať práve absolventov samých za seba. Pomôcť vám môžu aj účastníci z blízkych miestnych centier. Kontakt na koordinátorov každého centra nájdete tu.

 

Predchádzajúci Ďalšie novinky Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme