Aj TSK verí, že môžu mladí uspieť. A pomáha rozširovať britský program


Aj TSK verí, že môžu mladí uspieť. A pomáha rozširovať britský program


Aktuality

13. júla 2017

V Trenčianskom kraji je do programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) zapojených 115 mladých ľudí z 9 škôl a organizácii.

Ako vyzerá dobre fungujúci program DofE na škole v tomto kraji? Ako príklad uvádza školská psychologička Lucia Košťálová aktivitu študentky Lenky Božikovej z Gymnázia v Dubnici nad Váhom. Lenka si ako cieľ si v oblasti Dobrovoľníctva stanovila zorganizovanie národného kola súťaže Odysea mysle.

Odysea mysle je program určený mladým ľuďom na rozvoj kritického a tvorivého myslenia. „Lenka ako dlhodobá účastníčka ale aj rozhodkyňa v danej súťaži chcela vytvoriť nový priestor pre národné kolo a prevzala na seba celú organizáciu. Rozvinula si tým svoje organizačné schopnosti, finančnú gramotnosť a v neposlednom rade komunikačné zručnosti,“ vysvetľuje Košťálová.


Aj v okolí Trenčína chcú mladí uspieť
Rozvoj a aplikovanie programu v tejto časti Slovenska aktívne podporuje aj Trenčiansky samosprávny kraj, ktorý s Národnou kanceláriou Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu v týchto dňoch podpísal zmluvu o spolupráci.
„Je pre nás dôležité, aby mladí z našej župy dostali čo najviac možností na komplexný rozvoj. Vzhľadom na dlhoročné výsledky a tradíciu vo svete budeme radi ak sa do Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu zapojí čo najviac škôl, organizácii a študentov,“ vyjadrila sa Daniela Hilčíková, vedúca odboru školstva TSK.
„Podpora župy je pre nás prínosom, pretože nám otvára dvere na školy, kde si môže ešte viac detí stanoviť  ciele, rozvinúť svoj charakter a objaviť nové obzory,“ oceňuje spoluprácu aj riaditeľ Národnej kancelárie Marián Zachar.

Základom je stanoviť si cieľ

„Nástroje, ktoré využíva program DofE fungujú v praxi a vedia zapojiť aktívnych a paradoxne aj trochu aj introvertných mladých,“ hovorí o svojej skúsenosti Jaroslav Durec z Gymnázia Myjava. Študenti sa podľa neho počas plnenia cieľov výrazne zlepšujú v time-manažmente, organizácii a systematickej práci. Vidí, ako sa mu menia pod rukami. Potenciálni programátori začnú behať a pomáhať ako dobrovoľníci v domove dôchodcov a získavajú empatiu.

Oceňte úspech, uvidíte výsledky
Potvrdzujú to aj dáta. Výskum z University of Northampton z roku 2009 hovorí, že viac ako 80 percent absolventov DofE rozvinulo charakterové vlastnosti ako vytrvalosť a vnútorná motivácia. Práve tá sa rozvíja pri systematickej činnosti, ktorá je pravidelná a má svoj cieľ. Napríklad v DofE dostane mladý človek na záver prestížne medzinárodné ocenenie, aby si vedel zažiť prvý veľký úspech za to, čo dosiahol.

DofE je vlastne medzinárodný vzdelávací program, ktorý pred šesťdesiatimi rokmi založil princ Philip, manžel britskej kráľovnej a dodnes je jeho patrónom. Ročne ho realizuje 1,3 milióna mladých ľudí vo veku od 14 do 24 rokov v 140tich krajinách sveta.
Mladý človek, ktorý chce cenu získať, musí na sebe vytrvalo pracovať a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník aspoň 6 mesiacov a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu.Zážitková pedagogika v praxi
Podľa skúseností Mgr. Adriány Vančovej, riaditeľky z Gymnázia Dubnica, je spolupráca s DofE výborná príležitosť aj pre rozvoj pedagogického zboru. Napríklad hneď po zapojení sa do programu učitelia absolvujú školenie, ktoré sa zameriava aj na ich mentorské schopnosti. „Vidím zapojených učiteľov, ako s nadšením debatujú o jednotlivých pokrokoch študentov. Istým spôsobom ide o aplikáciu zážitkovej pedagogiky v praxi a to baví obe skupiny - ako študentov aj učiteľov.“

Tieto centrá zapojili  mladých do DofE:
Gymnázium Dubnica nad Váhom
Gymnázium Jablonská 301/5, Myjava
Gymnázium Janka Jesenského Bánovce nad Bebravou
Gymnázium M.R.Štefánika, Nové Mesto nad Váhom
Gymnázium Vavrinca Benedikta Nedožerského, Prievidza
Obchodná akadémia, Považská Bystrica
Súkromné gymnázium FUTURUM, Trenčín


*****
Aj vaša škola sa môže zapojiť do programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu a dať šancu mladým plniť svoje ciele. A DofE vie posunúť aj učiteľov, ktorí prejdú mentoringovým školením. Prihlášku do programu nájdete TU.

Predchádzajúci Ďalšie novinky Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme