Má zlatu cenu v programe DofE a opäť poletí na “Mars”

Mladá vedkyňa Michaela Musilová mieri na tretiu simulovanú misiu na Mars. A vo výskume jej bude pomáhať unikátny robot z Častej.

Slovenská marsonautka a predsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA), držiteľka zlatej ceny Medzinárodnnej ceny vojvodu z Edinburghu, Michaela Musilová, mieri na ďalšiu simulovanú misiu na Mars. Tentoraz bude na Havaji na sopke Mauna Loa, ktorá je vedená NASA. Má preveriť psychickú odolnosť posádky. Začne sa 15. februára a potrvá osem mesiacov. A slovenskú zástavu bude na tejto misii reprezentovať aj unikátny slovenský robot. Bude jej pomáhať s geologickým výskumom. Do misie sa Musilová pokúsi zapojiť aj slovenských študentov.

Viem prekonať samu seba. Vďaka DofE
Jedným z krokov, ktorý priviedol Slovenku k takémuto medzinárodnému úspechu je aj účasť vo vzdelávacom programe - Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE), do ktorého sa môžu zapojiť aj mladí u nás na 150 školách a centrách po celom Slovensku.

V čom jej DofE pomohlo? "Naučila som sa prekonať samu seba a určiť si vysoké ciele, napríklad aj tie, ktoré boli mimo mojej komfortnej zóny. Reprezentovala som študentov na univerzite, najprv svoj ročník a potom celú katedru, a to napriek tomu, že som nerada vystupovala na verejnosti."

Takže zlaté ocenenie Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu bolo jedným z prvých krokov na ceste, ktorá stále trvá: je predsedníčkou Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA), profesorkou na niekoľkých univerzitách a dokonca Michaelu zvolili ako reprezentantku DofE za Európu a Arabské štáty. “DofE ma naučilo skúšať a veriť si. Napríklad ma to tiež dokopalo ku športu - k plávaniu a behu, ktorý ma nebavil, ale nakoniec som napríklad odbehla v Londýne maratón. V športe som tiež dokázala veci, na ktoré možno nemám fyzické predispozície. Preto lepšie zvládam aj tú fyzicky náročnú časť misií pre NASA.”

NASA vyberala posádku vyše roka

Unikátny je aj robot - Rover, ktorý bude Michaele pomáhať počas geologického a biologického výskumu v teréne: bude zbierať, prenášať vzorky, zaznamenávať informácie zo senzorov, ktoré má: merať teplotu či vlhkosť. Navyše má na sebe kameru, ktorá bude snímať okolie a robiť analýzu terénu.
Výber posádky trval 15 mesiacov, museli sa plniť rôzne úlohy. “Napríklad sme mali 2 minúty na zložitý projekt a oni nás pozorovali - či vieme zachovať chladnú hlavu a poradiť si aj na okraji komfortnej zóny.”

Prvýkrát v histórii NASA zostavila medzinárodnú posádku, v ktorej nie je ani jeden Američan.

“Budeme v malom dome, ktorý má len 11 metrov, von môžeme chodiť len v skafandri. A vlastne sa vzdáme na 8 mesiacov slobody a súkromného života," vysvetľuje Michaela Musilová. Ale stojí  jej to za to, pretože, ak sa v budúcnosti poletí na Mars, bude jedným z mála ľudí na svete, ktorý má skúsenosti z takejto misie.