Ako funguje mozog podľa neurológa z Yale? Staňte sa top učiteľom

Chcete praktické riešenia, ktoré môžete ako učiteľ robiť priamo v praxi a na vašej škole? Prinášame riešenie.

V Komenského inštitúte majú učitelia možnosť získať vedomosti a zručnosti k realizácii praktickej školskej reformy vo svojej komunite. Pozitívnymi príkladmi budú môcť ukázať ako je možné školstvo postupne reformovať.
A aj my v DofE vám chceme priblížiť možnosť učiť sa od tých najlepších z Komenského inštitútu (napríklad Juraj Hipš zo Živice či Vladimír Burjan z Dobrej školy).
Rozvíjať sa môžete aj s projektom, ktorý priamo súvisí s vašou činnosťou v DofE.

Komenského inštitút totiž otvára druhý ročník vzdelávacieho a zároveň praktického kurzu zostaveného z letnej školy a 4 pobytových workshopov pre pedagógov, ktorí majú odvahu robiť skutočnú školskú reformu zdola.

Na čo sa môžete tešiť?

→  Stretnete sa s učiteľmi, ktorí sa navzájom vedia inšpirovať, podporiť sa a veria, že vynikajúce školy tvoria vynikajúci učitelia.

→ Budú vás učiť špičkoví lektori zo sveta aj Slovenska.

→ Neurológ z Yale univerzity vám ukáže ako funguje mozog a ako najlepšie sa učí.

→ So psychologičkou budete hľadať svoju pedagogickú víziu aj hranice moci, naučíte sa riešiť konflikty v triede, zostaviť si zážitkové vyučovanie alebo aj techniky na rozvoj kritického myslenia.

→ Každý učiteľ od nás dostane grant na realizáciu svojho vlastného školského mikroprojektu, ktorým ukážete aké zmeny vedia robiť samotní učitelia zdola. Ide o menšie projekty, ktoré vedú k lídershipu a prinášajú praktické riešenia na problém s ktorým sa žiaci alebo učitelia stretávajú. Tu je možnosť využiť prepojenie na DofE.

→ Počas roka vás budú sprevádzať dvaja mentori, ktorí pomôžu zlepšiť sa v pedagogických zručnostiach a realizovať vlastný školský mikroprojekt.

→ Získate prístup do bohatej knižnice Komenského inštitútu.

→ Štúdium na Komenského je vďaka donorom bezplatné.

Kto sa môže prihlásiť?
Učitelia, riaditeľky a zástupcovia stredných i základných škôl z celého Slovenska ako aj študenti všetkých učiteľských smerov, ktorí majú chuť urobiť niečo pre seba a svoju školskú komunitu. Do poznámky v prihláške napíšte, že ste zapojení do programu DofE.

Kde sa štúdium odohráva?
Do Komenského inštitútu sú zapojení učitelia z celého Slovenska, semináre prebiehajú vo Vzdelávacom centre Zaježová, na lazoch pri Zvolene.

Ako sa prihlásiť?
Prihlásiť sa môžete online do 26. apríla 2017 TU.

Ako môže vyzerať váš mikroprojekt, ktorý je prepojený na DofE?
V rámci štúdia na Komenského inštitúte si vyberáte miktoprojekt, ktorý má za cieľ nájsť riešenie na aktuálny problém s ktorým sa stretávate na vašej škole.
Mikroprojekt môže byť na rôzne témy. Prinášame tipy, ktoré súvisia s pôsobením v rámci programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu na Slovensku, môžete sa jedným z nich inšpirovať.

a.) Začíname s DofE - Máme identifikovaný problém alebo príležitosť, ktorú by sme chceli cez DofE vyriešiť (napríklad mladým chýba motivácia a cez DofE, by sme ich chceli motivovať).

b.) DofE už robíme dlhšie - DofE je pre nás výborný program, ktorý pomáha študentom na škole a chceme ho posunúť na ďalšiu úroveň napríklad nasledovným spôsobom:
- Ako zapojíme trojnásobok mladých do DofE,
- Ako zapojíme do projektu deti zo zvýhodneného prostredia,
- Ako lepšie identifikovať a hľadať riešenia na spoločenské problémy v rámci dobrovoľníctva v rámci DofE.

Ak sa bude realizovať, pomôžeme ho aplikovať a rozšíriť na ďalšie zapojené školy na Slovensku.

Dôležité: Do poznámky v prihláške napíšte, že ste zapojení do programu DofE.

Čo hovoria účastníci Komenského inštitútu o programe?

“Je pre mňa možnosť ako sa vždy nanovo zamýšľať nad mojou praxou, ale aj osobným životom a obohacovať ich, či meniť k lepšiemu."
Tomáš Macko, účastník 2016/2017

"Pre mňa je to najlepšia prevencia proti frustrácii a vyhoreniu."
Michal Bohuš, účastník 2016/2017

“Na KI sa spája odbornosť s osobným prístupom jedinečným spôsobom."
Jozef Sopoliga, účastník 2016/2017